Zastosowanie płyt ażurowych na małych posesjach pozwala bez trudu stworzyć wygodny podjazd i miejsce parkingowe. A wszystko to w zgodzie z przepisami dotyczącymi powierzchni biologicznie czynnych na działce. 

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest jednym z kluczowych aktów prawnych, będących w Polsce podstawą do projektowania. Określa ono m.in. minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej w zagospodarowaniu działki (teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację; 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2; woda powierzchniowa na tym terenie). Chociaż szczegóły tego dokumentu precyzują zapisy miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego, to na małych działkach może wystąpić problem z ich spełnieniem, szczególnie jeśli trzeba zmieścić podjazd, miejsce parkingowe czy po prostu duży taras. Rozwiązaniem jest zastosowanie kostek i płyt ażurowych. Ich użycie pozwala spełnić wymagania planu miejscowego, dotyczące zachowania powierzchni biologicznie czynnej. Nie powoduje również trudności z odwodnieniem nawet bardzo dużych przestrzeni. 

Układamy płyty

Pod względem sposobu układania ?ażur? w zasadzie nie różni się od tradycyjnej kostki brukowej czy płyt tarasowych. Prace rozpoczyna się od korytowania i montażu obrzeży. Następnie powstają podbudowa i ? o ile...