Wybór systemu technologicznego uzdatniania wody, a szczególnie dużych zakładów ujmujących wody powierzchniowe, jest przedmiotem kompleksowych badań pilotowych i optymalizowania decyzji. Optimum poszukiwane jest na drodze intensyfikacji procesów i obniżania kosztów uzdatniania.

Wzrost wielowymiarowści i stopnia nieokreśloności systemów uzdatniania wody prowadzi do stosowania statystycznych metod bezpośredniego szukania ekstermów. Realizację optymalnych decyzji określa się najczęściej za pośrednictwem wskaźników jakości, przedstawionych jako funkcja cząstkowych celów optymalizacyjnych.

Sterowanie optymalne
Optymalizacja w fazie projektowania dotyczy wyboru struktury systemu, jego parametrów technologicznych i konstrukcyjnych oraz opiera się na prognozowaniu działania tego systemu przy uwzględnieniu zakłóceń zewnętrznych i wewnętrznych, głównie zmienności składu i temperatury wody, czystości stosowanych reagentów, stanu urządzeń i obiektów zakładu. Sterowanie złożonymi systemami uzdatniania wody jest realizowane w układzie wielowarstwowym, zgodnie z zasadą hierarchiczności, przy założeniu wielowymiarowści ich procesów jednostkowych. Dobór struktury systemu sterowania optymalnego jest przedmiotem interpretacji metodycznych nad sformułowaniem tego problemu i podlega każdorazowej weryfikacji. Sterowanie takie, realizujące optymalizację dynamiczną, polega na ciągłym dostosowywaniu zmiennych sterujących systemu do ich wartości optymalnych, uzale...