Bakterie z rodzaju Legionella to Gram-ujemne, tlenowe, cienkie pałeczki niezarodnikujące o wymiarach 0,3-0,9x2-4 µm. Są to drobnoustroje otoczkowe, orzęsione, ruchliwe, trudne do wybarwienia tradycyjnymi metodami.

Najbardziej znanym przedstawicielem rodziny Legionellaceae jest gatunek Legionella pneumophila (fot. 1), który powoduje specyficzne zapalenie płuc. Bakterie te są katalazo- i oksydazozmienne, większość szczepów wytwarza beta-laktamazę oraz lipopolisacharydy. Zostały one poznane stosunkowo niedawno.

Legionelloza
Podczas Zjazdu Legionistów Amerykańskich w Filadelfii w 1976 r. 221 osób (uczestników i obsługi hotelowej) zachorowało na chorobę podobną do zapalenia płuc, ale spowodowaną nieznanym wówczas czynnikiem. W wyniku choroby zmarły 34 osoby. Zakażenie to nazwano chorobą legionistów (inaczej legionelloza), a wywołał je czynnik chorobotwórczy – bakterie, nazwane Legionella pneumophila, które rozwinęły się w hotelowej instalacji ciepłej wody. Stwierdzono także, że wcześniejsze masowe zachorowania, przebiegające z gorączką i rozsiewane drogą oddechową, były wywołane przez bakterie z tej samej rodziny. Choroba ta stanowi obecnie poważny problem, ponieważ może być groźna dla życia ludzi1, 2.
Legionelloza jest choroba zakaźną rozpowszechnioną na całym świecie – w Polsce znajduje się w wykazie chorób zakaźnych obowiązkowo rejestrowanych, natomiast bakterie Legionella pneum...