Bariery rozwoju produkcji energii w OZE
Wyniki realizacji projektu CEERES
Wstępując w 2004 r. do Unii Europejskiej, nowe państwa członkowskie wzięły na siebie obowiązek stosowania prawa unijnego i wynikających z niego rygorów. Dotyczy to m.in. dyrektywy 2001/77/WE (rozszerzonej przez Traktat Akcesyjny o obowiązki nowych członków UE), promującej produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Dyrektywa ta wyznacza krajowe cele indykatywne w zakresie wymaganego udziału energii elektrycznej produkowanej z OZE. Do 2010 r. wszystkie kraje Unii Europejskiej (tzw. UE-25) powinny zwiększyć udział OZE w całkowitej konsumpcji elektryczności do 21%. Nowe kraje członkowskie podlegają też dyrektywie 2004/8/WE, promującej skojarzoną produkcję ciepła i energii elektrycznej, ale nie wyznającej żadnych celów ilościowych. Choć z pewnością w długiej perspektywie czasowej obie dyrektywy przyniosą korzystne efekty dla środowiska przyrodniczego, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego, to jednak w krótkim terminie stanowią one dodatkowe obciążenie dla poszczególnych krajów. Z tego względu państwa członkowskie napotykają na trudności w efektywnym wdrożeniu dyrektyw i zwiększeniu udziału odnawialnej energii w swoich bilansach energetycznych.
Ukończony właśnie europejski projekt CEERES – „Włączanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła do systemów energetycznych nowych krajów członkowskic...