Bazaltowe zbiorniki w Kaliszu
Jako pierwsze na taką skalę w Polsce Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu zastosowało wykładzinę bazaltową do renowacji obiektów wodociągowych. Uznano, że skoro wykładzina bazaltowa wykazuje dużą trwałość w kanalizacji sanitarnej, gdzie występuje agresywne środowisko, równie dobrze poradzi sobie w otoczeniu wody. I to się potwierdziło.
Bazalt jest litą wylewową bądź parageniczną skałą magmową składającą się głównie z plagioklazu, piroksenu i amfibolu. Złoża bazaltu w stanie naturalnym występują w postaci ciosów słupowych, co powoduje dzielenie się skały na charakterystyczne kolumny. Na obszarach kontynentów tworzy pokrywy tzw. bazalty platformowe (Dekan, Syberia, Etiopia). Na obszarach den oceanicznych tworzy skorupę ziemską; bazaltowe stożki wulkaniczne często wynurzają się z oceanu w postaci wysp (np. Hawaje). W Polsce występuje głównie na Dolnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich, a także w głębokim podłożu między Białymstokiem a Hrubieszowem.
Bazalt twardy jak stal
Wszystkie produkty bazaltowe wykazują wysoką odporność na ścieranie, wytrzymałość na czynniki chemiczne, nie są nasiąkliwe i pozostają bardzo wytrzymałe na działanie wysokiego ciśnienia. Warto podkreślić, że topiona skała bazaltowa ma kilkakrotnie wyższą wytrzymałość na ścieranie niż specjalnie uszlachetnione żeliwa oraz stale. Twardość bazaltu wg Vickerse?a jest porównywalna ze szlachetną, hartowaną stalą.
Pierwsze rury bazalt...