czyli energetyczne wykorzystanie metanu
w miejskiej oczyszczalni ścieków
w Białej Podlaskiej


Wprowadzając w czyn konstytucyjny obowiązek wdrażania zrównoważonego rozwoju, spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja WOD-KAN zrealizowała w 2001 r. projekt budowy instalacji ujmowania gazów fermentacyjnych (wydzielających się w procesach beztlenowej stabilizacji osadów ściekowych) oraz urządzeń do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Projekt ten pozwala na energetyczne wykorzystanie odnawialnego źródła energii - biogazu oraz bardzo znaczne ograniczenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. Jest też jednym z elementów realizowanej przez bialską spółkę strategii czystszej produkcji i ciągłej redukcji oddziaływania na środowisko [Fot. 1. Pracami modernizacyjnymi objęto także dwie komory fermentacyjne o pojemności 2500 m3 każda, zmieniając system mieszania i fermentacji].
Przeprowadzona w latach 1999-2000 modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej, zapewniła osiąganie wymaganych parametrów oczyszczania ścieków zarówno w odniesieniu do związków węgla organicznego, jak też do związków azotu i fosforu a poprzez higienizację wapnem palonym, przygotowała osady ściekowe do wykorzystania rolniczego. Zastosowany proces technologiczny wymagał optymalizacji, szczególnie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?