W dniach 16-17 maja 2002 r. w Gdańsku odbyło się kolejne, czwarte już Sympozjum „Energia z odpadów”. Było ono miejscem spotkania fachowców zajmujących się różnymi aspektami energetycznego wykorzystania odpadów. Część uczestników brała udział w imprezie po raz kolejny.

Z perspektywy czasu można zaobserwować zmiany w charakterze prezentowanych referatów. O ile w pierwszych edycjach znaczną część stanowiły oferty rozwiązań prototypowych oraz firm zagranicznych, to obecnie dominowały prezentacje rozwiązań już wdrożonych w kraju. Dzięki temu spotkanie stało się forum wymiany konkretnych doświadczeń eksploatacyjnych. Szkoda tylko, że nielicznie reprezentowani byli przedstawiciele samorządów. Mogli bowiem zapoznać się tutaj z bardzo interesującymi rozwiązaniami działającymi w kraju.
Biorąc pod uwagę niezwykle ożywione spotkania w kuluarach, wydaje się, że uczestnicy mieli doskonałą okazję zaznajomienia się, dzięki informacjom z „pierwszej ręki”, z najnowszymi osiągnięciami z zakresu energetycznego wykorzystania odpadów a materiały konferencyjne są swego rodzaju aktualnym kompendium wiedzy z tego zakresu.
Poruszono m.in. aspekty gospodarki odpadami w świetle nowych przepisów oraz gruntownie przeanalizowano realizację zadań własnych gminy. Poza tym szeroko przedstawiono zagadnienie gazu wysypiskowego, jego odzysku i sposobów wykorzystania. Nie mogło zabraknąć oczywiście prezentacji nowych technologii, takich jak: wysuszanie osa...