Hurtownie, sklepy czy małe przedsiębiorstwa to dzisiaj standardowy krajobraz naszego otoczenia. Co dzieje się za bramami tych handlowych czy produkcyjnych instytucji? Nie interesuje nas strona ekonomiczna czy organizacyjna przedsiębiorstwa, zadajemy sobie natomiast pytanie, jakie jest przygotowanie właściciela i jego nastawienie do spraw związanych z ekologią oraz gospodarką substancjami niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska?


Każdy, zarówno mieszkający w najbliższym otoczeniu, czy też przechodząc obok małych biznesów, pragnie mieć poczucie „bezpieczeństwa ekologicznego”. Pod tym terminem kryje się przede wszystkim troska o ludzi. Na pierwszy plan wysuwa się człowiek, jego zdrowie, zaspokojenie potrzeb materialnych i duchowych w sposób bezpieczny dla jego egzystencji. Wysoka jakość życia to kolejny cel realizacji programu „bezpieczeństwo ekologiczne”. Kształtowanie postulowanego bezpieczeństwa i właściwej jakości życia powinno opierać się na rozwiązaniach zgodnych z osiągnięciami nauk przyrodniczych, w tym ekologii.
Środowisko nie musi ulegać destrukcji. Możemy zapanować nad tymi procesami, możemy stać się panami naszej przyszłości... Musimy pracować wspólnie, mamy bowiem tylko jedną Ziemię - to słowa premiera Szwecji Olofa Palme, które wygłosił w 1972 r. na Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Ochrony Środowiska w Sztokholmie. Świadczą one o tym, że dostrzegano możliwość rozwiązywania globalnych problemów ekolog...