Rewolucyjne procesy w Afryce Północnej oraz związane z nimi nowe wyzwania stawiane przed ludzkością stwarzają nieznane dotąd zagrożenia. Bezpieczeństwo jest wartością powszechną i jako kategoria jest różnie definiowane oraz odnoszone do odmiennych podmiotów i przedmiotów. We współczesnym globalnym świecie staje się coraz jaśniejsze, że systemy geopolityczne wpływają zasadniczo na bezpieczeństwo energetyczne państwa.
Dotyczy to procedur kierowania zespołami ludzkimi, stosunków prawnych pomiędzy kierownictwem i pracownikami sektora energetycznego oraz ram legislacyjnych prowadzenia biznesu z innymi. Polski rynek energetyczny czekają dynamiczne zmiany.
Istota bezpieczeństwa
Po serii katastrof w japońskich elektrowniach jądrowych coraz częściej mówi się w Polsce o potrzebie rozwijania i umacniania kultury bezpieczeństwa energetycznego. Ograniczone zasoby paliw kopalnych oraz ciągła dewastacja środowiska naturalnego jako uboczny efekt wykorzystywania energetyki konwencjonalnej zrodziły potrzebę poszukiwania nowych metod pozyskiwania energii: tańszych, a przede wszystkim przyjaznych środowisku i ludziom. Wzrastające ceny ropy naftowej i gazu ziemnego, a także częściowo wyczerpujące się zasoby surowców kopalnych spowodowały globalny wzrost zainteresowania pali...