Zorganizowana przez MPWiK w Warszawie, Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej oraz „Instal” III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna nt. „Bezpieczeństwo wody do spożycia w systemach wodociągowych” w ramach Światowego Dnia Wody trwała od 22 do 23 marca 2012 r. w Warszawie.
Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę można ująć w sposób syntetyczny, jako stan gospodarki wodnej umożliwiający zaspokojenie bieżącego i przyszłego zapotrzebowania na wodę o odpowiedniej jakości oraz wymaganej ilości i ciśnieniu w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań wynikających z ochrony środowiska i oczekiwań społecznych. Zarówno doświadczenia zagraniczne, jak i krajowe zaprezentowane podczas konferencji uwzględniają wieloaspektowy charakter bezpieczeństwa wody.
Bardzo wyraźnie podkreślono trendy w zakresie wykorzystywania naturalnych procesów w oczyszczaniu wody, ograniczając jednocześnie technologie chemiczne. Zaproponowano podejście do zarządzania jakością wody w systemach jej dystrybucji jako zbiór uzupełniających się metod poprawy i utrzymania wysokiej jakości wody w sieci wodociągowej. Pokazano zagrożenia środowiska wodnego jako źródła wody dla systemów wodociągowych, spowodowane substancjami farmaceutycznymi (lekami). Sformułowano zalecenia w celu zmniejszenia ryzyka oddziaływania leków na organizmy żywe. Przedstawiono system prewencyjnego zarządzania ryzykiem na przykładzie Wodociągów Krakowskich oraz metodę szybkiej wstępnej oceny zagrożeń mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody w systemach wodociągowych.
Wskazano na potrzebę stworzenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Zdrowotnym Wody, umocowanego w krajowej legislacji, obejmującej także nadzór nad jakością wody w instalacjach wewnętrznych, które są najczęstszą przyczyną zanieczyszczenia wody u konsumenta. Prace nad oceną obecnego prawa oraz jego uporządkowaniem powinny zostać podjęte jak najszybciej. Istnieje również pilna potrzeba ponownego rozpoczęcia prac nad ustawą o bezpieczeństwie zdrowotnym wody.
Omawiano także potrzebę utworzenia Klastra – Narodowy Instytut Wody, którego celem byłaby ocena i prognozowanie zmian jakości z jednoczesną oceną ryzyka. Podmioty, które powinny uczestniczyć w procesie zarządzania jakością wody w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa to: jednostki odpowiedzialne za ochronę zdrowia, organy kontrolne, producenci wody, naukowcy, organy samorządowe, organy rządowe, jednostki odpowiedzialne za ochronę środowiska, podmioty odpowiedzialne za gospodarowanie zasobami wodnymi (źródła wody), właściciele lub administratorzy budynków i organizacje konsumenckie.
 
Opracowanie: prof. Marian Kwietniewski, przewodniczący Komitetu Naukowego, Klara Ramm-Szatkiewicz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.