Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich (www.forum-wodociagi.pl) powstawało na przełomie 2001 i 2002 r. w wyniku odzewu na potrzeby małych i średnich firm sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, nieposiadających odpowiedniego dostępu do informacji prawnej i technologicznej.
Pomysł stworzenia Forum został przedłożony do akceptacji Radzie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie na targach WOD-KAN 2001 w Bydgoszczy i odrzucony jako zbyt daleko wybiegający w przyszłość.
 
Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich to przede wszystkim jedyna w Polsce zamknięta lista dyskusyjna dla branży wod-kan. Na początku uczestników dyskusji było zaledwie kilkunastu, a obecnie jest ich już blisko 900 – w przeważającej większości wywodzą się z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Skład osobowy wszystkich list dyskusyjnych można sprawdzić na stronie WWW, jednakże ujęcie danej osoby na liście wymaga zgłoszenia poprzez wypełnienie karty uczestnictwa, którą można pobrać ze strony internetowej. Zamknięta lista dyskusyjna przeznaczona jest tylko dla przedstawicieli przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, komunalnych oraz środowisk naukowych. Listę podzielono na następujące działy tematyczne: wodociągi – stacje uzdatniania wody i sieci wodociągowe, kanalizacja – oczyszczalnie ścieków, przepompownie i sieci kanalizacyjne oraz zarządzanie firmami wod-kan. Uczestnictwo przedstawicieli firm komercyjnych jest wykluczone. Korzyści płynące ze znajdowania się na liście dyskusyjnej są oczywiste: szybkość wymiany informacji na dowolny temat związany z branżą, swoboda wypowiedzi i bezpieczeństwo danych, gwarantowane przez znane grono uczestników.
Równolegle z listami dyskusyjnymi powstała strona internetowa www.forum-wodociagi.pl, na której znajdują się takie działy jak Aktualności, Akty prawne, Warto przeczytać, Seminaria i szkolenia, a także Giełda sprzętu. Przykładowo dział Aktów prawnych podzielono na Nowości, Bazę aktów i Tematyczną bazę aktów. W Nowościach znajdują się nowe ustawy i rozporządzenia z branży wod-kan, które ukazały się w ostatnim czasie (istnieje możliwość ich pobrania). Giełda sprzętu to praktyczny dział, w którym na bieżąco przedsiębiorstwa wod-kan ogłaszają chęć sprzedaży swoich pojazdów i urządzeń.
 
Robocze spotkania konsultacyjne
Już od 2002 r. Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich rozpoczęło organizowanie roboczych spotkań konsultacyjnych. Dziesięć lat temu potrzeba organizowania takich spotkań była ogromna, a w Polsce praktycznie nikt jeszcze tym się nie zajmował. Na każde robocze spotkanie konsultacyjne (które odbywało się przeciętnie raz na dwa miesiące) do Wrześni przyjeżdżało 140-200 osób z wodociągów z całej Polski. Spotkania te organizowano również w Wiśle, a także w Poznaniu. Dzisiaj częstotliwość roboczych spotkań konsultacyjnych okazuje się nieco niższa (dwa do trzech spotkań do roku), ponieważ podstawowym ich celem jest rzeczywista potrzeba i reagowanie na problemy środowiska. Należy też podkreślić, że robocze spotkania konsultacyjne nie mogłyby się odbywać bez dwóch od lat współpracujących z Forum i doskonale znanych w środowisku kancelarii: Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, reprezentowanej przez mec. Zygmunta Jerzmanowskiego i mec. Łukasza Ciszewskiego, oraz Kancelarii Prawnej Doradca, reprezentowanej przez mec. Mirosława Krzyszczaka. Na spotkaniach obecny jest zawsze dr Henryk Bylka z Politechniki Poznańskiej oraz zaproszeni wg potrzeb wynikających z tematyki goście, np. dyrektorzy delegatur UOKIK.
Ciekawostkę stanowi fakt, że nazwa „roboczych spotkań konsultacyjnych” została stworzona właśnie przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich. Dzisiaj różnego rodzaju organizatorzy szkoleń w kraju nazywają je spotkaniami konsultacyjnymi czy tez wprost roboczymi spotkaniami konsultacyjnymi, ale warto wiedzieć, jaka jest geneza tej nazwy.
 
„Woda – Człowiek Środowisko”
Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich jest organizatorem corocznej Konferencji Naukowo-Technicznej „Woda – Człowiek – Środowisko”, która odbywa się tradycyjnie w Licheniu Starym k. Konina. W roku bieżącym miała miejsce już X jubileuszowa edycja. W konferencjach tych uczestniczy grono doświadczonych praktyków z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i uczelni wyższych z całego kraju. Współpraca tych grup to nie tylko gwarancja wysokiego poziomu merytorycznego, ale także wymiany doświadczeń w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Konferencja licheńska, jako jedna z pierwszych w Polsce, rozpoczęła formułę naukowo-techniczną, czyli połączenie świata nauki, tj. przedstawicieli uczelni wyższych i świata praktyki, czyli wodociągów i firm, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Konferencja organizowana jest przy współudziale Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. W szczególności należy tutaj wymienić prof. Marka M. Sozańskiego. Obecny kształt konferencji to w olbrzymiej mierze zasługa pana profesora.
 
Szkolenia, warsztaty, targi
Od 2006 r. Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich realizuje cykl szkoleń przeznaczonych dla osób związanych z technologią i eksploatacją stacji uzdatniana wody. Z tych spotkań korzystają zarówno członkowie obsługi na co dzień pracujący w stacjach uzdatniania wody, jak i elektrycy, automatycy czy tez kierownicy przedsiębiorstw oraz jednostek wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy nie zawsze mają wykształcenie kierunkowe. Obecnie zakres dydaktyczny szkolenia podzielony jest na pięć działów. Poszczególne działy można poznawać oddzielnie, nawet w dowolnej kolejności. Jednak dopiero całość stanowi integralny zasób wiedzy, który pragniemy przekazać. Niewątpliwym atutem jest fakt, iż w trakcie spotkań prezentowane są filmy video, zdjęcia oraz wizualizacje komputerowe z licznych stacji wodociągowych z całego kraju. Organizowane od sześciu lat przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich szkolenia dla eksploatatorów SUW cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wzięły w nich udział osoby z kilkuset przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz z urzędów gmin z całego kraju. Szkolenia te nigdy zostałyby zrealizowane, gdyby nie osoby dr inż. Łukasza Webera oraz mgr inż. Karola Szambelańczyka. To dzięki nim mają taki kształt i stanowią unikalną w skali kraju propozycję dla osób pracujących w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Warto podkreślić, iż organizator spotkań i one same spełniają wymagania pozaszkolnych form kształcenia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216). Po zakończeniu każdego szkolenia zostają wystawione zaświadczenia o jego ukończeniu, zgodnie z wymaganiami wymienionego aktu prawnego.
Raz do roku od czterech lat odbywają się warsztaty szkoleniowe dla eksploatatorów ze stacji uzdatniania wody. Obecne i docelowe miejsce warsztatów to Boszkowo k. Leszna. Warsztaty te to „wyższa szkoła jazdy”. Myślą przewodnią spotkań jest wymiana doświadczeń w zakresie eksploatacji stacji uzdatniania wody podziemnej i powierzchniowej. Swoimi doświadczeniami dzielą się pracownicy Stacji Uzdatniania Wody z całego kraju, eksploatujący różne układy i urządzenia technologiczne. Na warsztaty zawsze przyjeżdża stukilkudziesięcioosobowa grupa kierowników i technologów SUW. Dla wielu z nich to stały, coroczny punkt kalendarza zawodowego.
Od 2008 r. Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich patronuje i jest współorganizatorem największych targów branży wodociągowo-kanalizacyjnej w południowo-wschodniej Polsce, tj. Targów TIWS w Kielcach. Corocznie w ramach imprezy odbywają się liczne konferencje i spotkania. Pomoc i wsparcie przy organizacji tych targów zapewniają Wodociągi Kieleckie, a w szczególności prezes Henryk Milcarz. Targi TIWS to ważne wydarzenie w tej części kraju, w której nie było do tej pory takiej imprezy, a przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ze względu na odległość konieczną do przebycia często nie przyjeżdżają na WOD-KAN do Bydgoszczy. Targi te w Kielcach uzupełniają się z targami bydgoskimi ze względu na inną porę roku, a także lokalizację.
 
Dziękujemy!
Dziesięć lat funkcjonowania to znakomita okazja do podziękowań. W trakcie ostatniej konferencji licheńskiej, podczas której podsumowywaliśmy naszą dotychczasową działalność, niestety, nie byliśmy w stanie uhonorować wszystkich naszych przyjaciół i osób współpracujących, których poznaliśmy na przestrzeni tych lat. Korzystając z okazji, możliwości chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy współtworzą Forum. Bez was idea Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich nigdy nie zostałaby zrealizowana. Bardzo dziękujemy.
 
 
Opracowanie: Ryszard Szambelańczyk, Tomasz Wachowiak