Kilkuset wystawców i firm z kilkunastu krajów, tysiące metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej, a przede wszystkim setki zwiedzających – tak wyglądają odbywające się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO.

Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO – największe targi ochrony środowiska w Europie Środkowowschodniej – stanowią interaktywną platformę bezpośredniej i transparentnej komunikacji marketingowej. Są bardziej wydarzeniem marketingowym, wzbogaconym o wiele dodatkowych wartości dla wystawcy i zwiedzających, niż klasyczną, statyczną formą prezentacji czy ekspozycji oferty. Tutaj co roku spotykają się specjaliści z branży ochrony środowiska z Polski i zagranicy. Targi te obfitują w liczne formalne i nieformalne spotkania biznesowe osób zajmujących się ochroną środowiska oraz przedstawicieli biznesu i samorządów: w ramach Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, specjalistycznych konferencji i seminariów, międzynarodowych spotkań biznesowych czy wystaw fotografii i prac artystycznych o tematyce ekologicznej. Z tego też względu bogata ekspozycja Targów, które w tym roku odbędą się w dniach od 20 do 24 listopada, wymusza na organizatorach dokonanie podziału na odrębne sektory tematyczne: Woda i ścieki, Energia, Powietrze, hałas i wibracje, Odpady (utrzymanie czystości i porządku) oraz Edukacja ekologiczna. Ofertę POLEKO dodatkowo wzbogacają ekspozycje specjalne – Salony Czystej Energii, Recyklingu i Investcity-Środowisko, Nauka dla Środowiska oraz Park Techniki Komunalnej. Nowością wśród ekspozycji specjalnych w 2006 r. będą „Pompy dla gospodarki wodno-ściekowej” oraz „Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej”.

Dla każdego coś innego
W ramach sektora Woda i ścieki zwiedzający Targi będą mogli zapoznać się z systemami oczyszczania, dystrybucji, ochrony, uzdatniania i kontroli wody pitnej, systemami grzania i chłodzenia wody, ze sprzętem do ochrony wody przed zanieczyszczeniem, metodami oczyszczania ścieków i odcieków, inżynierią wodną, systemami wodno-kanalizacyjnymi, pompami i armaturą, melioracją oraz ochroną przeciwpowodziową. Z kolei w sektorze Powietrze, hałas i wibracje ekspozycja obejmować będzie analizę, kontrolę i pomiar powietrza, fizyczną, elektrostatyczną i chemiczną obróbkę powietrza, termiczną obróbkę i spalanie zanieczyszczeń gazowych, schładzanie powietrza i gazu, przemysłowe filtry powietrzne, pomiar hałasu i wibracji oraz systemy ograniczania hałasu. Osoby poszukujące informacji o odzyskiwaniu, recyklingu i utylizacji odpadów, analizie i klasyfikacji odpadów, analizie gleby, wód gruntowych i biogazu oraz o obróbce odpadów powinny skierować swe kroki do sektora Odpady (utrzymanie czystości i porządku). Dowiedzą się tam wszystkiego także o transporcie i składowaniu odpadów, ich zbiórce i segregacji, rekultywacji terenów zdegradowanych czy urządzeniach do utrzymania czystości ulic, budynków i pomieszczeń, a nawet o sprzęcie do pielęgnacji zieleni. Sektor Edukacja ekologiczna będzie natomiast miejscem, gdzie przedstawione zostaną sposoby kształtowania proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz gdzie ośrodki edukacyjne będą mogły wymienić się doświadczeniami.
W Parku Techniki Komunalnej pojawi się ekspozycja sprzętu i pojazdów dla sektora gospodarki komunalnej, odbędą się też konferencje, prezentacje i specjalne pokazy oraz spotkania z przedstawicielami samorządów i zakładów komunalnych. Na Targach poruszone zostaną też zagadnienia związane z energetyką. Mowa będzie o wytwarzaniu energii i ciepła, magazynowaniu i oszczędzaniu energii oraz kontroli i zarządzaniu nią. Uwaga skupiona zostanie na odnawialnych źródłach energii, kotłach i kotłowniach oraz technikach pomiarowych. Dodatkowo w czasie trwania Targów w ramach Salonu Czystej Energii przewidziana jest ekspozycja urządzeń, technologii oraz materiałów do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Oprócz tego planowana jest też organizacja Salonu Recyklingu, w którym ekspozycja dotyczyć będzie selektywnej zbiórki, segregacji i przetwarzania odpadów. Natomiast z Salonu Nauka dla Środowiska dowiedzieć się będzie można o działalności jednostek polskiej nauki na rzecz ekologii oraz o ich wynikach badań prowadzonych w tym zakresie.

Siedemnasta edycja Targów POLEKO, która odbyła się w Poznaniu w dniach od 15 do 18 listopada 2005 r., okazała się pod wieloma względami rekordowa.

Platforma doświadczeń
W ramach Targów POLEKO 2006 przewidziano warsztaty, debaty oraz wykłady. Dla osób z branży wodociągowo-kanalizacyjnej poznański Aquanet oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie zorganizują warsztaty zatytułowane „Nie tylko woda i ścieki”. Tematem spotkania będzie działalność spółek wodociągowo-kanalizacyjnych na rynku zewnętrznym, czyli tzw. outsourcing. Polega on na świadczeniu przez przedsiębiorstwa usług dodatkowych w postaci m.in. wydawania warunków technicznych na budowę sieci oraz obiektów wodociągowych lub kanalizacyjnych, czyszczenia kanalizacji czy wykonywania badań laboratoryjnych próbek wody i ścieków. W czasie spotkania zostaną poruszone też zagadnienia poświęcone wykorzystaniu w kanalizacji infrastruktury światłowodowej. Specjalistyczne roboty dają możliwość instalowania wewnątrz rur kanalizacyjnych kabli światłowodowych, co z kolei umożliwia budowę kolejnych odcinków sieci internetowych bez konieczności wykonywania prac ziemnych. W miastach jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala uniknąć utrudnień w ruchu komunikacyjnym.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie debata „Czy mamy szansę na realizację dyrektyw UE w gospodarce odpadami?”, która odbędzie się 22 listopada br. Wezmą w niej udział przedstawiciele najważniejszych instytucji, izb i stowarzyszeń związanych z gospodarką odpadami. Składać się ona będzie z dwóch głównych części: wystąpień panelowych i dyskusji. Jako prelegenci wystąpią przedstawiciele: Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin, Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Związku Miast Polskich oraz Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Dodatkowo do udziału w debacie zaproszono przedstawicieli Konwentu Marszałków Województw RP, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Związku Gmin Wiejskich RP oraz Związku Powiatów Polskich. Patronat medialny nad debatą sprawują: „Przegląd Komunalny”, „Recykling”, „Gazeta Samorządu i Administracji” oraz www.recykling.info.pl.
Ciekawie zapowiada się też polsko-niemieckie spotkanie kooperacyjne dla jednostek badawczo-rozwojowych i innowacyjnych przedsiębiorstw działających w branżach drewno/las – woda – klimat. Jego celem będzie nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy jednostkami naukowymi i gospodarczymi obu krajów oraz wspólne opracowanie i wdrażanie nowych produktów i usług. Organizatorami tego wydarzenia będą Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań BMBF (Międzynarodowe Biuro BMBF) we współpracy z Międzynarodową Siecią Kooperacji Technologicznej Federacji Przemysłowych Stowarzyszeń Badawczych AiF i Agencją Przyszłości Brandenburgia.

Nowości na Targach
Największą atrakcją dla zwiedzających są prezentowane na Targach nowości. Będzie można obejrzeć m.in. linię do utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz przenośny miernik gazów typ GasHunter IR, przeznaczony do bezpośredniego pomiaru gazów wybuchowych (palnych) i toksycznych, CO2 oraz ubytku tlenu. Pokazane będą też linie do brykietowania wraz z rozdrabniaczem słomy, gazowe pompy ciepła, które ogrzewają, chłodzą i produkują c.w.u., a także Reaktor Aton 200 przeznaczony do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych w skoncentrowanym polu elektromagnetycznym. Nowością jest też pneumatyczna zgniatarka do puszek, której zasadnicza część – prasa pneumatyczna – zasilana jest sprężonym powietrzem o ciśnieniu 5-8 barów, oraz modyfikowana glina bentonitowa zdolna do trwałego wiązania fosforu w wodzie i osadach dennych, zapobiegająca wtórnemu uwalnianiu fosforu, wykorzystywana do rekultywacji zbiorników wodnych. Prezentowane będą też przenośne urządzenia do przygotowania wody pitnej wraz z jej dezynfekcją za pomocą promieni UV, do zastosowania w każdych warunkach klimatycznych, oraz maty absorbujące plamy oleju i benzyny na powierzchni gruntu i wody. Nowym produktem jest także wielozadaniowa pompa do ścieków (tłoczenie, maceracja, mieszanie, homogenizacja, odgazowanie ścieków i zasysanie kożucha) oraz komputerowy program do ewidencji i zarządzania zielenią Arborysta 2.0.

Laury i bicie rekordów
Podczas Targów zorganizowany zostanie konkurs o Złoty Medal MTP. Spośród zgłoszonych do niego i prezentowanych podczas Targów wyrobów medalami uhonorowane zostaną najlepsze produkty, charakteryzujące się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i prezentujące wysoki poziom jakości. Przyznawane od 1979 r. trofeum cieszy się dużym uznaniem wśród wystawców krajowych i zagranicznych. W kolejnym, organizowanym przez MTP od 2003 r. konkursie „Acanthus Aureus” – statuetką złotego Acanta wyróżniane są stoiska, których architektura sprzyja realizacji celów marketingowych wystawcy i ułatwia kontakty z klientami, a także podkreśla pozytywny wizerunek firmy.
Siedemnasta edycja Targów POLEKO, która odbyła się w Poznaniu w dniach od 15 do 18 listopada 2005 r., okazała się pod wieloma względami rekordowa. Po raz pierwszy liczba firm uczestniczących w tych największych w Europie Środkowowschodniej targach nowoczesnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska przekroczyła tysiąc. W Targach wzięło udział 1024 wystawców i firm. Ekspozycja zajęła powierzchnię blisko 16 tys. m2. Dopisała także profesjonalna publiczność – Targi zwiedziło 21 tys. osób. Jedną z przyczyn tak dużego zainteresowania Targami była ich nowa formuła. Po raz pierwszy ekspozycja została podzielona na sektory tematyczne: Woda, Odpady/Technika Komunalna, Energia, Powietrze i hałas, Edukacja ekologiczna. Każdemu z sektorów towarzyszyły liczne konferencje i inne atrakcyjne wydarzenia. Oprócz wystawców z Polski w POLEKO 2005 uczestniczyły firmy z Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Oficjalne wystąpienia narodowe przygotowały: Austria, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Wśród zagranicznych firm najliczniej reprezentowani byli wystawcy z Niemiec, która miała status Kraju Partnerskiego POLEKO 2005. Poznańskie Targi odbyły się pod hasłem „Woda dla Życia”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawowali ministrowie środowiska Polski i Niemiec.
Ciekawe, czym w pamięci zwiedzających i wystawców zapiszą się tegoroczne Targi, które odbywają się pod hasłem „Zmiany klimatu”.

Na podstawie strony http://poleko.mtp.pl
opracował Sebastian Petrus