Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Komentarz dla praktyka z przepisami wykonawczymi i towarzyszącymi oraz wzorami umów

Mirosław Krzyszczak

Warszawa 2005
ISBN 83-60096-05-8

Publikacja jest analizą oceny stosowania w jednostkach samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych przepisów ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ustawa wzbudza wiele kontrowersji, a praktyka pokazała różnorodność interpretacji niektórych zapisów. Książka jest pierwszą publikacją przedstawiającą i komentującą aktualny stan prawny, z uwzględnieniem przepisów wynikających z ostatniej nowelizacji. Jest wynikiem doświadczeń autora, nabytych w toku współpracy z przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi i jednostkami samorządu terytorialnego.
Autor komentuje poszczególne przepisy ustawy, starając się rozstrzygnąć wątpliwości prawne i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Jednocześnie komentarz wzbogacony jest o rozważania natury teoretycznej, często niezbędnej dla bardziej precyzyjnego wyjaśnienia opisywanych zagadnień. Ponadto książka zawiera wybrane, niepublikowane rozstrzygnięcia nadzorcze i orzeczenia sądów.
Publikacja przeznaczona jest dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, zajmujących się w codziennej praktyce sprawami z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, a także dla odbiorców tych usług. Komentarz opiera się na stanie prawnym z 30 czerwca 2005 r. i został wzbogacony o CD-ROM zawierający wzory dokumentów.

Międzykomunalna Spółka Akcyjna Municipium
00-410 Warszawa, ul. Solec 22
tel. 0-22/522-21-40, fax 0-22/629-26-33
[email protected]
www.municipium.com.pl





Podstawy bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę

Janusz Ryszard Rak

Lublin 2005
ISBN 83-89293-90-0

Książka traktuje o problemach związanych z systemem zaopatrzenia w wodę, należącym do tzw. infrastruktury krytycznej bezpieczeństwa miast. Zawiera oryginalne rozwiązania autorskie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, zapewniające bezpieczeństwo korzystania z wodociągu komunalnego. Przedmiotem pracy jest kompleksowo ujęte bezpieczeństwo funkcjonowania systemów zaopatrzenia w wodę pitną, rozumianych jako układ wielu integralnie z nimi związanych podsystemów. Publikacja swym zakresem obejmuje przede wszystkim systemy zaopatrzenia w wodę, wykorzystujące zasoby płynących wód powierzchniowych – rzek. Przykłady zastosowań praktycznych, za pomocą opracowanych metod wieloaspektowej oceny bezpieczeństwa, dotyczą wybranych miast z regionu Podkarpacia.
Wiadomo, że gospodarka wolnorynkowa wymaga od zakładów wodociągowych badania stopnia zaspokajania potrzeb użytkowników wodociągów publicznych. Publikacja może być pomocna w tym względzie, zawiera bowiem propozycję sondażowej ankiety, stanowiącej podstawę do analizy opinii konsumentów o jakości świadczonych usług w zakresie dostawy wody do spożycia. Szerokie spektrum metod zapewnienia bezpieczeństwa SZW, przedstawione w książce, może być wykorzystywane podczas analiz różnych sytuacji kryzysowych związanych z funkcjonowaniem SZW w ramach krajowego Systemu Analizy Sytuacji Kryzysowych.

Wydawnictwo – Drukarnia LIBER DUO KOLOR
20-824 Lublin, Al. Warszawska 150
tel. 0-81/442-54-44





Wykorzystanie procesów membranowych w uzdatnianiu wody

Michał Bodzek, Krystyna Konieczny

Bydgoszcz 2005
ISBN 83-922194-0-6

Książka wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na nowoczesną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wykorzystania procesów membranowych w technice i technologii uzdatniania oraz odnowy wody.
Monografia ujmuje teoretyczne i techniczne zagadnienia oczyszczania i uzdatniania wody do picia i wody przemysłowej z wykorzystaniem metod membranowych. Aktualność tego tematu wynika ze zmian zachodzących obecnie w dostępie do czystej wody oraz w przepisach dotyczących wymagań jej jakości. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja ujmująca aktualny stan wiedzy z zakresu fizykochemicznych i technicznych podstaw procesów membranowych. Duża różnorodność zanieczyszczeń, występujących w ujmowanych wodach, a w przypadku wód powierzchniowych – zmienność poziomu ich zanieczyszczenia powodują, że skuteczne oczyszczanie jest kłopotliwe. Jednym ze sposobów na zapewnienie wymaganej jakości wody do picia są opisywane w książce techniki membranowe. Mogą one pomóc w rozwiązywaniu problemów występujących w konwencjonalnych technikach uzdatniania wody. Skuteczność procesów membranowych pozwala sądzić, że będą one uzupełniały bądź zastępowały obecne techniki uzdatniania wody. Publikacja porusza zagadnienia membranowych technik separacji mieszanin, systemów membranowych w uzdatnianiu wód naturalnych, technik membranowych w przygotowaniu wody dla energetyki, a także uzdatniania wód kopalnianych.
Książka skierowana jest do projektantów, pracowników naukowych i studentów oraz do specjalistów gospodarki wodno-ściekowej, zatrudnionych w przemyśle i administracji samorządowej.

Oficyna Wydawnicza Projprzem-EKO
89-203 Zamość k. Bydgoszczy, ul. Osiedlowa 1
tel. 0-52/384-00-25, fax 0-52/384-00-26
[email protected]
www.projprzemeko.pl



Opracowała: Ewa Gosiewska