Bieganie w rytmie Matki Ziemi
Poprosiłem redakcję ?Przeglądu Komunalnego? o jednorazową zmianę w podpisaniu mojego nazwiska w tej rubryce. Powodem jest opowieść o bieganiu na rzecz Ziemi.
Szacunek dla Matki Ziemi wśród ludów tubylczych wyrasta zarówno z pokory, jaką mają one wobec sił natury, jak i z wielowiekowych tradycji odwołujących się do wierzeń. Współczesny ekologizm ludów tubylczych wynika także z ogromu zniszczeń, jakich bezkarnie dokonują wielkie koncerny i rządy eksploatujące naturalne zasoby leżące na ich terytoriach.
Jednymi z najbardziej znanych tubylczych ?ekologów? są Indianie amerykańscy. Ich przesłanie dla świata zostało zauważone w latach 70. XX wieku, kiedy nastąpiło odrodzenie wielu społeczności indiańskich, a ?kwestia indiańska? pojawiła się na forum międzynarodowym ? po wielu głośnych akcjach indiańskich aktywistów.
Szczególnego znaczenia nabrało przesłanie Kręgu Starszyzny, złożonego z przywódców duchowych, matek klanów i tradycyjnych wodzów, który w 1977 r. zaapelował o kultywowanie tradycji oraz uświadomienie powinności szacunku ludzi dla Ziemi. Krąg Starszyzny wezwał do takiego kierowania wychowaniem młodych pokoleń, by żyły w harmonii ze środowiskiem, nie niszcząc swej przyszłości i życia Matki Ziemi. Indianie wezwali do zaniesienia tego przesłania do lokalnych społeczności na całym świecie.
To przesłanie stało się ideą założycielską dla tzw. Świętych Biegów, które od 1978 r. organizuje Den...