Podstawowym źródłem powstawania odpadów niebezpiecznych jest działalność przemysłowa i usługowa. Znacznie mniejsze ich ilości powstają w gospodarstwach domowych, służbie zdrowia, szkolnictwie oraz resorcie obrony narodowej. Odpady przemysłowe, w tym także odpady niebezpieczne, powstające w dużych zakładach, objęte są statystyką państwową oraz systemem monitoringu państwowego, prowadzonego przez Inspekcję Ochrony Środowiska.


Według danych, w 2001 r. wytworzonych zostało 123,8 mln ton odpadów przemysłowych, w tym 1,308 mln ton odpadów niebezpiecznych. W przypadku odpadów przemysłowych, zdecydowana większość (ok. 75%) pochodzi z przemysłu wydobywczego i przerobu kopalin oraz przemysłu energetycznego. Ich zagospodarowanie jest problemem przedsiębiorstw, dysponujących odpowiednimi środkami oraz wyspecjalizowanymi służbami. W efekcie, blisko 80% wytworzonych w 2001 r. odpadów przemysłowych zostało zagospodarowanych, poprzez ich wykorzystanie (przemysłowe lub nieprzemysłowe).
Wiele rodzajów odpadów, w tym także niebezpiecznych, powstaje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które ze względu na ilość wytwarzanych odpadów, duże rozproszenie, a także obowiązujące do końca 2001 r. przepisy, nie były w praktyce objęte monitoringiem. Dlatego opracowane przez Instytut Gospodarki Odpadami dane zostały zawarte w Krajowym planie gospodarki odpadami1, gdzie oficjalne informacje zweryfikowano w oparciu o przeprowadzone ankiety oraz doszacowanie...