Podczas konferencji zorganizowanej dla samorządów lokalnych przez Centrum Zaawansowanych Technologii „RIMAMI” zaprezentowano możliwości wykorzystania na Pomorzu Gdańskim oraz na terenie Warmii i Mazur dorobku naukowego i doświadczeń członków konsorcjum CZT „RIMAMI” w zakresie energetyki odnawialnej.



Ogromne zainteresowanie uczestników konferencji wzbudził BIOCARBON – biopaliwo wytwarzane z biomasy.
Technologię produkcji tego paliwa i przetwarzania go na czystą energię elektryczną i ciepło opracował zespół z Katedry Inżynierii Energii Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bisa i prof. Wojciecha Nowaka oraz dr. inż. Rafała Kobyłeckiego. Samą technologię i walory nowego biopaliwa zaprezentują jego twórcy w jednym z najbliższych numerów „Czystej Energii”.
Ważną sprawą przy analizie możliwości wdrażania BIOCARBON-u są problemy logistyczne związane z pozyskaniem biomasy i dostawą tego biopaliwa do elektrociepłowni oraz możliwości rozwoju energetyki lokalnej opartej na biomasie.
BIOCARBON jest biopaliwem o wysokiej wartości opałowej przekraczającej 28 GJ/t, zbliżonej do węgla kamiennego dobrej jakości oraz wysokiej zawartości (C > 80%) pierwiastka węgla i znikomej wilgotności.
Najbardziej atrakcyjnym surowcem wyjściowym do produkcji...