? Nastał bardzo trudny czas dla rozwoju biogazowni w Polsce. Z jednej strony od czterech lat powinien być wdrażany w Polsce program ?Biogazownia w każdej gminie?, z drugiej oczekujemy na nową ustawę o OZE, której kształt wpłynie na to, jak biogazownie rolnicze będą się rozwijać ?  powiedział Michał Siembab, dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, witając uczestników konferencji ?Bioenergia w rolnictwie?. W jedenastej edycji konferencji (Poznań, 30 stycznia br.), zorganizowanej przez redakcję miesięcznika ?Czysta Energia? oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, udział wzięło ponad 150 osób.

Teoria?

Biogazownie rolnicze jako ważny element zrównoważonej produkcji rolniczej były tematem prelekcji Jarosława Wiśniewskiego, naczelnika Wydziału Energii Odnawialnych i Biopaliw MRiRW. ? W ramach zrównoważonego rozwoju wyróżnia się trzy obszary: środowisko, społeczeństwo i ekonomię. Zrównoważony rozwój to samo sedno, czyli podejmowanie ? przy dbałości o środowisko ? działań, które przynoszą korzyści dla społeczeństwa, tworzą miejsca pracy i zapewniają profity finansowe. Tylko takie połączenie tych trzech obszarów można nazwać zrównoważonym rozwojem. W tym kontekście prelegent przeanalizował biogazownie rolnicze.

Maciej Kapalski ekspert z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki omówił podstawowe założenia regulacji dotyczących OZE w świetle projektu ustawy o odnawialnych...