Tematyka bioenergii już na stałe wpisała się w program konferencji towarzyszącej targom rolniczym w Poznaniu. Tak było również w tym roku choć nieco inaczej niż w ub.r. wyglądał przebieg tej imprezy. Nie odbył się tradycyjny Okrągły Stół Rolniczy. Z kolei dwa dni trwała konferencja pt. „Bioenergia w rolnictwie”.

Na Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt na początku października do Poznania przybyli przedstawiciele ponad stu firm, m.in. z Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Austrii oraz Danii. Hodowcy i rolnicy z zainteresowaniem oglądali tegoroczne rynkowe nowości. W sumie targi Farma obejrzało ponad 10 tys. zwiedzających.
Tradycyjnie rozdano też medale. Złoty medal przyznano austriackiej firmie GLS Tanks za komorę fermentacyjną biogazowni ze stali szkliwionej, która jest wykorzystywana już za granicą, m.in. w Japonii, Austrii, Niemczech i Omanie.

Pierwszy dzień – niemieckie przykłady
Organizatorami konferencji były Międzynarodowe Targi Poznańskie i redakcja miesięcznika „Czysta Energia”. Konferencję w pierwszym dniu patronatem objęli: Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ilse Aigner, minister Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Środowiska (Niemcy).
Konferencję otworzył Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swoim wystąpieniu wskazał na prawne uregulowania sprzyjające rozwojowi biogazowni rolniczych w Polsce. W jego ocenie Polska ma szanse, by podobnie jak to jest w Niemczech, zbudować kilka tysięcy biogazowni rolniczych. Stanowi to dobry sposób na stworzenie nowego rynku pracy oraz lokalnego rynku gazu, a co za tym idzie bezpieczeństwa energetycznego. To nie tylko szansa na zwiększenie produkcji energii odnawialnej, ale również na rozwiązanie problemu odpadów z rolnictwa.
Zaproszeni na konferencję goście z Niemiec przedstawili niemiecki potencjał biomasy oraz jej zagospodarowanie. Z kolei polski potencjał biomasowy oraz rolniczy możliwy do wykorzystania w biogazowniach rolniczych przedstawił Kazimierz Żmuda, MRiRW.
W kwietniu 2009 r. powołana została Polsko-Niemiecka Grupa Robocza ds. Wykorzystania Surowców Odnawialnych Bio-GEPOIT, w skład której wchodzi osiem instytucji naukowych z obu krajów. Wyniki prac grupy przedstawił dr Piotr Pasyniuk, IBMER, Warszawa.
Ponadto niemieccy goście zaprezentowali przykłady działających w Niemczech biogazowni. Polskie osiągnięcia w tej dziedzinie omówił L. Ciurzyński z firmy Poldanor, która zbudowała cztery biogazownie. Obecnie w Polsce funkcjonuje sześć biogazowni. Dużym zainteresowaniem cieszył się referat Lilii Lesiak w szczególności część dotycząca spraw finansowania agroenergetyki w Polsce.
 
Drugi dzień – przegląd technologii
Tematyka konferencji w drugim dniu odnosiła się do zagadnień krajowych, aczkolwiek prezentowane były technologie firm zagranicznych, posiadających swoje przedstawicielstwa lub oddziały w Polsce.
Prezentacje technologii poprzedziły referaty dotyczące stanu plantacji roślin energetycznych, rozwoju rynku paliw płynnych oraz aspektów prawnych i finansowania budowy biogazowni.
Podczas sesji poświęconej technologii po każdej z prezentowanych, a różniących się w większości doborem substratów wywiązywała się dyskusja. Jej moderatorem była dr inż. Alina Kowalczyk-Juśko.
Frekwencja – w pierwszym dniu ok. 160, a w drugim ok. 140 osób – świadczyła o tym, jak ogromne jest zainteresowanie budową biogazowni.
Partnerami konferencji były izby gospodarcze: Polska Izba Biomasy, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej oraz Krajowa Izba Biopaliw.
Prezentacje z drugiego dnia konferencji zamieszczono na www.czystaenergia.pl.


Urszula Wojciechowska