Biofiltr HAFbio ze złożem HALOSORB-B
Głównym zadaniem biofiltra (filtra biologicznego) jest usunięcie odorów i związków LZO.
Z definicji biofiltr nie jest filtrem w technicznym tego słowa znaczeniu, ale skomplikowanym biokatalizatorem/bioreaktorem, kojarzącym nam się z dużym otwartym zbiornikiem wypełnionym różnorodną biomasą, która stanowi podłoże i zarazem pożywkę dla mikroorganizmów. Wad takiego biofiltra jest kilka. Poza pokaźnymi rozmiarami to także pogarszająca się z czasem sprawność działania i konieczna częsta wymiana złoża.
Zupełnie inaczej jest w innowacyjnych kompaktowych biofiltrach HAFbio z mineralnym złożem HALOSORB-2B. HAFbio działa dwutorowo: jako mechaniczne sito molekularne oraz jako biofiltr. Mikroorganizmy zasiedlone w tym podłożu dokonują przemiany związków złowonnych głównie na dwutlenek węgla i wodę. Głównym elementem filtra jest porowaty materiał filtracyjny o wysokiej powierzchni właściwej, który absorbuje związki odorowe, będąc równocześnie zasiedlonym przez mikroorganizmy. Zanieczyszczenia absorbowane na powierzchni złoża dyfundują do utworzonej błony biologicznej, gdzie ulegają biodegradacji.
W biofiltrze HAFbio adsorpcja substancji złowonnych i toksycznych ze strumienia powietrza dostarczanego do urządzenia zachodzi bardzo skutecznie. Mikroorganizmy znajdujące się zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz sorbentu mogą rozłożyć substancje odorowe pochodzenia organicznego i nieorganicznego praktycznie niemalże w 100%. Skuteczność złoża...