Zasilanie sieci gazu ziemnego oczyszczanym i uzdatnianym biogazem pozwala na uzyskanie wyższych współczynników sprawności. W Niemczech, w miejscowości Pliening (na wschód od Monachium), działa od 2006 r. pierwsza instalacja produkująca i przygotowująca biogaz dla tego celu.

Nośnikiem energii zarówno w biogazie jak i gazie ziemnym jest metan. Różnica leży w zawartości metanu – w biogazie jest go ok. 53%, a w gazie ziemnym ok. 93%. Dlatego przed wprowadzeniem biogazu do sieci gazu ziemnego musi być on najpierw oczyszczony i uzdatniony. Mówi się wtedy o biometanie. W Pliening, począwszy od grudnia u.br., biometan wprowadza się do sieci.
Instalacja została wykonana wg projektu RES Renewable Energy Systems z Monachium i firmy Aufwind Schmack z Regensburga. Projekt sfinansowała i zarządza nim fundusz firmy Schmack Biogas i grupy RES. Biogazownię zbudowała firma Schmack Biogas, która jest również odpowiedzialna za biologiczne procesy zachodzące w biogazowni. Technologia uzdatniania biogazu dostarczona została przez firmę Carbotech Engineering z Essen.

Uzdatnianie przez technologię zmiany ciśnienia
W biogazowni Pliening uzyskuje się z biomasy biogaz i poprzez technologię zmiany ciśnienia wytwarza biometan, który ma jakość gazu ziemnego. Ten nośnik energii pozwala na produkcję ok. 40 milionów kWh, co odpowiada rocznemu zużyciu gazu ...