Biogaz z kompostowni, czy to się opłaca?

Kompostowanie jest naturalnym procesem zagospodarowania odpadów organicznych, w którym mikroorganizmy w warunkach tlenowych rozkładają je do nawozu organicznego, zwanego kompostem.

Metoda ta, znana już od czasów starożytnych, jest powszechnie stosowana w Polsce i za granicą na skalę przemysłową, a także w przydomowych ogródkach. Uzyskany w procesie kompost wykorzystuje się jedynie w rolnictwie i leśnictwie do użyźnienia gleb oraz do rekultywacji terenów zieleni, a produkowany w trakcie procesu CO2 trafia do atmosfery. Czy jesteśmy świadomi, że proces kompostowania nie pozwala na spożytkowanie całego potencjału, jaki drzemie w odpadach biodegradowalnych, a uwalnianie CO2 do atmosfery w procesie przetwarzania odpadów organicznych można ograniczyć?

Pełne wykorzystanie substratu

Z tego samego substratu poddanego beztlenowej obróbce (fermentacji) można wytworzyć znacznie więcej wartościowych produktów niż tylko kompost. Kompostownia rozbudowana o etap ciągłej fermentacji suchej w pełni wykorzystuje możliwości odpadów biodegradowalnych, ponieważ produkuje biogaz, energię elektryczną i cieplną, zwiększa przepustowość kompostowni oraz redukuje emisję CO2 do atmosfery.

Procesy, jakim muszą zostać poddane odpady biologiczne, aby otrzymać produkt o wysokiej wartości ekonomicznej i ekologicznej, zobrazowano na...