W grudniu 2012 r. Elektrociepłownia Białystok uruchomiła drugi fluidalny kocioł biomasowy K6, który powstał w wyniku konwersji istniejącego kotła węglowego OP-140.

W kotle tym spalana jest surowa biomasa o wilgotności w zakresie 30-55%. Spalanie tak wilgotnego paliwa powoduje, iż część ciepła powstająca w jego czasie zużywana jest na odparowanie wilgoci zawartej w paliwie. Ciepło to wraz ze spalinami zostaje bezpowrotnie utracone.

Aby ograniczyć te straty, zdecydowano o budowie układu odzysku ciepła (UOC), w którym gorące spaliny z kotła schładzane są do temperatury poniżej punktu rosy, co powoduje wykraplanie się pary wodnej zawartej w spalinach. W czasie kondensacji pary wodnej uwalniane jest ciepło, które wykorzystuje się do celów użytkowych, tj. do podgrzania wracającej z miasta wody sieciowej. W ten sposób w układzie UOC produkuje się ciepło bez dodatkowego wkładu paliwa, co zwiększa efektywność energetyczną.

Moc cieplna układu odzysku ciepła zależy od kilku parametrów, z których najważniejsze to wilgotność spalanej biomasy, temperatura i przepływ wody sieciowej.

Na rysunku 1 przedstawiono, jak zmienia się wilgotność biomasy spalanej w ciągu roku. W okresie jesienno-zimowym wynosi ona 45-55%. Latem spalana jest biomasa o mniejszej wilgotności ? 35-45%. Układ odzysku ciepła może pracować, jeśli wilgotność biomasy wynosi powyżej 30%, więc w przypadku białostockiej elektrociepłowni istn...