Ile biogazu wytworzono w Polsce w 2011 r.? Kim jest potencjalny producent biogazu? Z czym są związane obawy lokalnych społeczności, protestujących przeciw budowie biogazowni? Na te i inne pytania odpowiadali prelegenci podczas konferencji, która odbyła się 26 listopada 2012 r. w Warszawie. Organizatorem spotkania pod nazwą „Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska – ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna”, dofinansowanego ze środków NFOŚiGW, była Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa FDPA. Była to pierwsza z trzech konferencji promujących ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną na temat biogazowni.
Spotkanie otworzyła Monika Szymańska, prezes FDPA, która przedstawiła główne cele, założenia oraz planowane działania w ramach projektu. Najważniejszym zadaniem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy o biogazowniach oraz przełamywanie stereotypów. Projekt zakłada różne formy informowania i edukowania, m.in.: szkolenia dla doradców rolnych, seminaria, konferencje wojewódzkie dla rolników i przedstawicieli władz, a także publikacje na temat biogazowni. Odbiorcami działań są: mieszkańcy wsi, doradcy rolni, rolnicy, przedstawiciele władz lokalnych, przedsiębiorcy, media, ale również ministerstwa i instytucje decydujące o kształcie polityki ekologicznej i energetycznej Polski. Moderatorem spotkania był Lech Ciurzyński.
Rozwój rynku biogazu w Polsce i UE zaprezentowała prof. dr hab. Anna Grzybek. Przedstawiła ona również stan biogazowni w Niemczech, Austrii, Szwecji, Czechach, a dla porównania przywołała także przykłady z Indii i Chin. Potencjalny producent biogazu, to zazwyczaj posiadacz 40 szt. bydła, uprawiający kukurydzę na powierzchni co najmniej 1 ha. Uwarunkowania prawne związane z procesem inwestycyjnym i funkcjonowaniem biogazowni przedstawił dr Piotr Gradziuk.
O kierunkach doskonalenia technik doboru substratów w biogazowniach z uwzględnieniem instalacji prosumenckich mówił prof. dr hab. Andrzej Myczko. Aspekty społeczne i środowiskowe związane z budową biogazowni przedstawił dr Piotr Pasyniuk. Prelegent nawiązał także do podstawowych form protestów blokujących budowę biogazowni. Okazuje się, że spośród 590 inwestycji na różnym etapie zaawansowania ponad 160 napotyka na silny i jawny opór społeczny w postaci protestów mieszkańców, ekologów i doniesień medialnych.
 W kolejnej części spotkania głos zabrali sami inwestorzy. Marek Jóźwiak z Biogaz Zeneris przedstawił biogazownie w Skrzatuszu i Boleszynie, natomiast Arkadiusz Wojciechowski elektrociepłownię biogazową w Piaskach, zrealizowaną przez Wikana Bioenergia. Ostatnim prelegentem była Maria Dobrowolska, która przybliżyła wybrane zagadnienia produkcji i wykorzystania biometanu.
W czasie dyskusji eksperci zwrócili uwagę na kilka czynników, które ich zdaniem stwarzają bariery w rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce. Jednym z nich – być może najważniejszym – jest niski poziom świadomości społecznej na temat biogazu. Odpowiedzią na te potrzeby jest realizowany projekt. Więcej o nim na www.bio-gazownie.edu.pl.
(kw)