Biogazownia komunalna: kwalifikacja prawna
Decydującym czynnikiem dla realizacji tego typu inwestycji jest system rozwiązań zawartych w prawie odpadowym oraz w prawie energetycznym. Niestety, wydaje się, że biogazownie komunalne rozumiane jako instalacje wytwarzające energię z odpadów, zostały pominięte przy opracowywaniu ostatnich rozwiązań prawnych w Polsce.
Charakterystyka biogazowni komunalnej
Zasadniczo biogazownia komunalna jest instalacją podobną do biogazowni rolniczej, rozbudowaną o dodatkowe moduły technologiczne na etapie wstępnego przetwarzania odpadów komunalnych. Kluczowym uwarunkowaniem dla budowy i funkcjonowania tego typu instalacji jest jej lokalizacja na terenach zurbanizowanych lub w ich sąsiedztwie, gdzie występuje odpowiednia ilość biomasy odpadowej z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego czy z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. Istotny jest także dostęp do infrastruktury technicznej (linie energetyczne, drogi dojazdowe itp.).
Pierwsze instalacje biogazowe bazujące na odpadach komunalnych powstały w latach 90. ubiegłego wieku i początkowo były to układy oparte na kofermentacji z innymi substratami1. Obecnie kofermentacja z substratami pochodzenia rolniczego nie jest często stosowana, jednak w UE operatorzy biogazowni rolniczych pozyskują nowe substraty ze względu na rosnące ceny roślin energetycznych jako wsadu2.
W Europie funkcjonują biogazownie zasil...