Energetyka rozproszona oparta na wykorzystaniu biomasy, wiatru i promieniowania słonecznego jest szansą na rozwój regionów północnej Polski. Pomorze Gdańskie importuje ponad 90% energii elektrycznej z innych regionów kraju, a bezpieczeństwo energetyczne regionu dalekie jest od stanu pożądanego. Ponadto zielona energetyka może stać się motorem gospodarczym słabiej zaludnionych regionów Pomorza.
Jedną z rozważanych opcji energetyki jest rozwój biogazownictwa, wspieranego przez Rządowy Program Innowacyjna Gospodarka – Rolnictwo Energetyczne. Uprawa i wykorzystanie roślin energetycznych może zapewnić stabilizację produkcji i godne przychody, w przeciwieństwie do standardowej produkcji rolnej, niegwarantującej stabilizacji przy niskich cenach.
W Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku w dniach 10-12 maja br. odbyło się seminarium Biogazownie dla Pomorza, organizowane w ramach projektu Bioenergy Promotion, częściowo finansowanego przez Unię Europejską (program BSR). Tematyka spotkania obejmowała m.in. następujące zagadnienia: program Innowacyjna Gospodarka Rolnictwo Energetyczne, ABC inwestowania w biogazownie, zagadnienia prawne, przegląd technologii produkcji biogazu oraz modele finansowe. Sesje tematyczne i rozmowy biznesowe miały na celu ułatwić podjęcie decyzji o ewentualnej inwestycji w produkcję biomasy i biogazownie.
Seminarium było części...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?