Od wielu miesięcy jesteśmy informowani o kolejnych inwestycjach biomasowych dużej mocy. Planują je firmy energetyczne min.  Elelektrownia Dolna Odra, Połaniec, PAK w Koninie, Dalkia w Łodzi i Poznaniu. Jednocześnie firmy zajmujące się dostawami biomasy mają problemy z dotrzymaniem warunków dostaw, ponieważ rynek niezwykle szybko reaguje na prawo popytu i podaży, co przekłada się na ceny biomasy.
Duże inwestycje biomasowe trudno byłoby zaliczyć do spełniających zasady zrównoważonego rozwoju. Chyba że z punktu widzenia ograniczania emisji CO2 w samych elektrowniach. Natomiast uwzględniając niską zazwyczaj efektywność współspalania, jak również instalacji spalających samą biomasę i obliczając emisję CO2 w transporcie zaangażowanym do przewożenia biomasy na większe odległości, okazuje się, że przedsięwzięcia te w całościowym rachunku z pewnością z zasadami zrównoważonego rozwoju niewiele mają wspólnego. Ponadto w znacznym stopniu utrudniają dostęp do paliwa mniejszym odbiorcom. Nie możemy patrzeć na to spokojnie.
Przy okazji tradycyjnych już, czerwcowych Targów Pellets&Brykiet EXPO w Bydgoszczy warto przypomnieć o rzeczywistych możliwościach wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem technologii biomasowych, a więc „stosowania” biomasy do ogrzewania budynków w małej, ale społecznie najbardziej pożądanej skali. Istotne jest również to, iż z roku na rok wzrastają moce produkcyjne w zakresie wytwarzania biomasy w postaci brykietów i peletu. Pelety, uwzględniając wymagania użytkowników indywidualnych pozwalają ograniczyć czynnosci związane z dostarczaniem paliwa i usuwaniem popiołu. Należy podkreślić możliwości stosowania dodatkowych technologii ograniczających zużycie energii, a więc uzupełniające systemy solarne, wykorzystywane głównie do podgrzewania wody użytkowej, ale również w przypadku odpowiedniej mocy uzupełniające system centralnego ogrzewania. Są to rozwiązania coraz bardziej atrakcyjne dla indywidualnych odbiorców.
W przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki Krajowym Planie Działań w zakresie energii z OZE (tzw. Action Plan) będą określone krajowe cele wykorzystania OZE w energetyce, transporcie, w sektorze ogrzewania i chłodnictwa, a więc tutaj zostaną uwzględnione również podmioty użyteczności publicznej. Czekamy na to niecierpliwie.
Szansą rozwoju dla małych źródeł opartych na paliwie biomasowym są również środki dotacyjne z programu termomodernizacji, ponieważ w kosztach kwalifikowanych można również uwzględnić modernizację kotłowni, jeśli spowoduje to zwiększenie sprawności wytwarzania ciepła i ograniczenie niskiej emisji. W ramach Polskiej Izby Biomasy działa sekcja producentów granulatu drzewnego, która skupia najważniejszych producentów w kraju. Mając na uwadze ich doświadczenie i rozwój tego biznesu, należy podkreślić stały rozwój rynku, co prawda jeszcze mocno uzależnionego od eksportu, a więc i wrażliwego na ryzyko kursowe. Natomiast cieszy stały wzrost znaczenia rynku krajowego, który sprawnie monitoruje Bałtycka Agencja Poszanowania Energii.
 
 
Mariusz Kostrzewa,
PIB