Współspalanie biomasy z węglem kamiennym w istniejących kotłach energetycznych jest nie tylko uzależnione od wdrożenia odpowiednich uregulowań prawnych. Liczą się także względy ekonomiczne oraz technologiczne.

Współspalanie jest „atrakcyjne” ze względu na relatywnie niskie koszty produkcji ciepła czy energii elektrycznej oraz niewielką emisję w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii. Stosuje się technologię współspalania biomasy w mieszance z węglem kamiennym lub czystego paliwa w formie pelet pochodzenia rolniczego (agro) lub drzewnego. 1 m3 zrębków waży ok. 150 kg, podczas gdy waga 1 m3pelet to ok. 600 kg. Zastosowanie metody uszlachetniania biomasy ułatwia transport, przechowywanie oraz spalanie.
W elektrowniach ze względu na znaczne niższe koszty inwestycyjne praktykuje się technologię bezpośredniego współspalania. Jednak warunkiem ekonomicznej oraz technicznej poprawności współspalania jest określenie wpływu procesu na pracę kotła.
 
Przedmiot i metodyka badań
Przedmiotem badań był kocioł typu OR-32 wyposażony w podwójny ruszt mechaniczny łuskowy ze strefową regulacją powietrza podmuchowego. Powietrze do spalania dostarczały dwa wentylatory podmuchowe. Ciąg w kotle zapewniał wentylator promieniowy odprowadzający spaliny poprzez odpylacz przelotowy i mechaniczny do komina. Pozostał...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?