Zapotrzebowanie na bioenergię stymulowane jest przez szereg czynników. Mianowicie są to: działania polityczne wspólnotowe oraz krajowe, stan prac naukowo-badawczych, rozwój technologiczny oraz przez rynek.

Obserwowany w ostatnich latach rosnący popyt na biomasę był wynikiem wprowadzenia przez Unię Europejską dwóch dyrektyw – Dyrektywy 2001/77/WE o promocji energii elektrycznej wytworzonej w źródłach energii odnawialnej oraz Dyrektywy 2003/30/WE dotyczącej promocji biopaliw i innych paliw odnawialnych dla transportu. W kwietniu 2009 r. opublikowana została Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.
 
Dyrektywa 2009/28/WE
Ustanawia ona wspólne ramy dla promowania energii ze źródeł odnawialnych, określa obowiązkowe krajowe cele ogólne w odniesieniu do całkowitego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto i w odniesieniu do udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie,
Ponadto ustanawia zasady dotyczące:
  • statystycznych przekazów określonej ilości energii z OZE między państwami członkowskimi,
  • wspólnych projektów między państwami członkowskimi i z państwami trzecimi,...