Biogazownie przy oczyszczalniach ścieków: nowe uwarunkowania
Jednym z rozwiązań problemu gospodarki ściekami w oczyszczalniach ścieków jest wykorzystanie osadów ściekowych do produkcji biogazu.
Rodzi się jednak pytanie, na ile jest to zasadne w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych. Procesowi oczyszczania ścieków towarzyszy powstawanie tzw. osadów ściekowych. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21, ze zm., dalej: ?u.o.?) komunalne osady ściekowe stanowią: pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych. Niestety, do tej pory nie została opracowana kompleksowa strategia ich unieszkodliwiania i zagospodarowania. Co prawda pewne wskazówki w tym zakresie zawierają Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 20221, a także Aktualizacja Krajowego Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych z 2015 r.2, lecz wydaje się, że ich postanowienia nie do końca spełniają oczekiwania branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
Należy przy tym zauważyć, że od 1 stycznia 2016 r. zakazane jest składowanie ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, które zawierają powyżej 8% suchej masy (s.m.) substancji organicznych, oznaczanych jako straty przy prażeniu powyżej 5% s.m. ogólnego węgla organicznego, oraz o cieple spalania powyżej 6 MJ/kg s.m. Obowiązek ten został wprowadzony Rozporządzeniem Min...