- przykłady niemieckich instalacji

(fot. Archiwum Aufwind Schmack
Nowa Energia Sp. z o.o.)

Decyzja o podjęciu ekonomicznie uzasadnionej produkcji biogazu jest celowa wszędzie tam, gdzie zaistniała kwestia poprawnego zagospodarowania dużych ilości (tysiące ton rocznie) odpadów organicznych powstających w przedsiębiorstwach związanych z rolnictwem i szeroko pojętym przetwórstwem żywności.
Generalnie do produkcji biogazu potrzeba minimum 20 tys. m³/rok ww. odpadów, gdy mamy do czynienia z płynami, takimi jak gnojowica czy wywar pogorzelniany, lub kilku tysięcy ton, gdy mowa o odpadach organicznych stałych (np. oborniku, trawie, odpadach poubojowych, szlamach itd.).
Substratem wsadowym do biogazowni może być tylko darmowy odpad i to często indywidualnie dobrany w odpowiednich proporcjach z innymi odpadami.
Podstawą sukcesu właściciela biogazowni jest jej niezawodne i bezawaryjne użytkowanie, możliwe tylko dzięki profesjonalnemu serwisowi biotechnologicznemu i automatyzacji procesów.
Inną zasadniczą kwestią jest sposób zagospodarowania biogazu. Wytwarzanie i sprzedaż do sieci energii elektrycznej nie stanowi dziś problemu, ale w Polsce samo wytwarzanie prądu bez możliwości wykorzystania ciepła odpadowego ze spalin i chłodzenia silnika minimum przez połowę roku to zdecydowanie za mało, aby sz...