Ujęcie wody Wierzchowisko jest najstarszym, jednym z czterech podstawowych ujęć Wodociągów Częstochowskich, a zarazem najbardziej wydajnym źródłem wody, z którego czerpie Centralny Wodociąg Częstochowski. Postępujące zanieczyszczenie związkami azotu wód podziemnych, zasilających jedno z podstawowych ujęć dla miasta Częstochowy o zdolności produkcyjnej 24 000 m3/dobę, mogło stać się powodem wyłączenia go z eksploatacji.

Stałoby się tak przez nieodpowiednie wskaźniki jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednak sukcesem zakończyła się realizacja planu budowy stacji uzdatniania wody i intensywnego kanalizowania miasta Częstochowy oraz jego okolic.

Historia ujęcia

Historia ujęcia sięga 1926 r., kiedy to do zaopatrzenia miasta w wodę wykorzystano i ujęto naturalne źródło o wydajności 340 m3/h (eksploatowane do dnia dzisiejszego) oraz zapoczątkowano proces wodociągowania rejonu częstochowskiego. Dziś 350 tys. mieszkańców regionu częstochowskiego korzysta z dobrej jakości wody o niezwykłych walorach smakowych, nieprzerwanie dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.
Woda pitna ujmowana ze spękanych i skrasowiałych wapieni górnojurajskich Zbiornika Wód Podziemnych GZWP-326 N od 1928 r. charakteryzowała się bardzo dobrą jakością, i to zarówno pod względem chemicznym, jak i bakteriologicznym. Lata eksploatacji ujęcia i niefrasobliwe traktowanie środowiska przez człowieka,...