Prowadzone od 1995 r. badania rytmiki sezonowej roślin z wykorzystaniem metody obserwacji fenologicznych i dane z literatury dendrologicznej umożliwiają wybór gatunków roślin odznaczających się prawidłowym rozwojem w warunkach składowiska w Suchym Lesie i na podobnych, w skali trudności dla rozwoju roślin, siedliskach tego typu w warunkach środowiska miejsko-przemysłowego w środkowo-zachodniej Polsce.

Pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z inicjatywy i pod kierunkiem autora, wiosną 1995 r. wysadzili kilkadziesiąt wytypowanych gatunków i odmian drzew i krzewów na zamkniętej czaszy składowiska, na której dwa lata wcześniej zakończono eksploatację. Bezpośrednią przyczyną tej inicjatywy był nadmiar materiału roślinnego wyprodukowanego w Ogrodzie Botanicznym, a merytorycznym uzasadnieniem ? wiedza i doświadczenie pracowników Zakładu Ogrodu Botanicznego, udokumentowane istotnymi publikacjami naukowymi z tej dziedziny. Było to także praktyczne sprawdzenie doboru gatunków, zaproponowanych, z jednej strony, przez Ogród Botaniczny, a z drugiej ? przez prywatną firmę wykonującą już te prace na składowisku.

Na skarpach zamkniętej części składowiska firma ta wysadziła 16 tys. drzew i krzewów, które się nie przyjęły. Jesienią 1995 r., w ramach gwarancji, powtórzono ten zabieg ? z podobnym skutkiem. W tej sytuacji logicznym rozwiązaniem było zmniejszenie ryzyka przyrodniczego zagospodarowania składowiska prz...