Na rynek europejski wprowadza się obecnie nowy rodzaj grzewczego paliwa płynnego pod nazwą biologiczny lekki olej opałowy, który w żargonie jego użytkowników znany jest również pod określeniem „zielony lekki olej opałowy”.
Skoro stosowane tu biokomponenty stanowią estry metylowe kwasów tłuszczowych, wytwarzanych, jak dotąd, na drodze katalitycznej reestryfikacji metanolem dowolnych olejów roślinnych, to nowy gatunek oleju opałowego oddziałuje korzystnie na krajowe bezpieczeństwo energetyczne oraz w odczuwalnym wymiarze mniej szkodzi środowisku niż standardowy lekki olej opałowy, wytwarzany wyłącznie z ropy1.
Na terenie Niemiec jego jakość określa wstępna norma DIN V 51605. Chociaż wszystkie testy użytkowe i badania badawczo-wdrożeniowe obejmowały mieszaniny 20% obj. biokomponentów z 80% standardowego oleju opałowego pochodzącego z przerobu ropy, to do użytku powszechnego na najbliższy okres dopuszczono kompozycje z 5% obj. estrów metylowych kwasów tłuszczowych i 95% obj. węglowodorów z ropy.
Zalety biooleju
W efekcie tego, że biokomponenty zawierają w swoich cząsteczkach atomy tlenu, wytwarzany bioolej opałowy nie tylko spala się efektywniej, ale w dodatku spaliny zawierają mniej składników toksycznych niż w przypadku lekkiego oleju opałowego. Te i inne problemy procesowo-techniczne przebadano z niewy...