Cz. I

Obserwowane obecnie na światowych rynkach paliwowych trendy zaczynają wywierać coraz bardziej zdecydowany wpływ na konieczność i przyspieszenie przemiany obecnej struktury systemów energetycznych. Postępująca degradacja środowiska coraz częściej wiązana jest przyczynowo z użytkowaniem konwencjonalnych surowców energetycznych. W przyszłości systemy energetyczne powinny stać się mniej podatne na okresowe wahania koniunkturalne, bardziej efektywne i ekonomiczne, pewne i bezpieczne.
Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta dziś z szybkością wykładniczą, co wiąże się zasadniczo z wykładniczym wzrostem światowej populacji ludzkości. Powoli wyczerpują się udokumentowane, ograniczone zasoby paliw kopalnych. Niemniej w wyniku codziennej emisji do atmosfery (jako efekt ich spalania) systematycznie wzrasta zakumulowana ilość szkodliwych NOx i SO2 (kwaśne deszcze), a zwiększone stężenie CO i CO2 w atmosferze powoduje efekt cieplarniany o wiele szybciej niż w przeciągu ostatnich 1000 lat.
W celu zachowania choć części naturalnego, zdrowego środowiska dla przyszłych pokoleń pilne staje się więc intensywne poszukiwanie nowych, ekologicznych źródeł energii. Biomasa, jako najwcześniejsze i dostępne „na wyciągnięcie ręki” źródło energii, staje się dzisiaj coraz bardziej docenianym surowcem energetycznym. Ponieważ może być ona źródłem czystego ekologicznie paliwa i tym samym stanowić w niedalekiej przyszłości is...