Biopaliwa z rafinerii

Fot. Archiwum Rafineria Trzebinia

We wrześniu br. w Rafinerii Trzebinia oddano do użytku instalację do produkcji estrów metylowych, zwaną popularnie instalacją biodiesla. Obecnie trwa rozruch technologiczny i wkrótce rozpocznie się produkcja. Zdolności produkcyjne instalacji sięgają 100 tys. ton estrów metylowych oleju rzepakowego oraz 11 tys. ton gliceryny farmaceutycznej rocznie, z możliwością zwiększenia produkcji o 50% poprzez rozbudowę w ciągu niespełna 2,5 miesiąca. Rafineria będzie wykorzystywać olej rzepakowy – wg szacunków ok. jedną czwartą krajowych zbiorów, a także zużyte oleje roślinne i kwasy tłuszczowe.
Wykonawcą inwestycji jest spółka Polimex-Mostostal Siedlce. Instalacja, zbudowana kosztem ok. 120 mln zł, powstała w oparciu o licencję niemieckiej firmy AT Agrar Technik, europejskiego lidera w branży biopaliwowej.
Rzepak będzie pochodził wyłącznie od polskich dostawców, z którymi rafineria podpisała długoletnie kontrakty. Początkowo biodiesel sprzedawany będzie wyłącznie na rynek niemiecki, ze względu na jego dynamiczny rozwój i korzystne przepisy. Rafineria Trzebinia prowadzi jednocześnie rozmowy z partnerami z Danii i Norwegii, z którymi prawdopodobnie podpisze kontrakty na 20-25% przyszłorocznej produkcji.
Według założeń produkcja biodiesla przyniesie rafinerii ...