Bioodpady, czyli jak podnieść poziom recyklingu
W ostatnim czasie zaczęto coraz częściej mówić o problemach gmin z osiągnięciem wymaganego progu poziomów recyklingu odpadów komunalnych.
Coraz więcej samorządów nie jest w stanie osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu. Kłopoty zaczęły się już w roku 2023. Po odpowiednim, wstępnym przygotowaniu w instalacjach komunalnych (instalacjach mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów) do recyklingu trafiają takie odpady jak papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady. Jeśli chodzi o trzy pierwsze frakcje odpadów, to wydaje się, że osiągane dzisiaj poziomy recyklingu są na tyle wysokie, że – przynajmniej do momentu wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów – nie można oczekiwać przełomu i skokowego ich wzrostu.
Szansa w bioodpadach
Inaczej jest w kwestii bioodpadów. Mimo trudności, które sprawia ich selektywne zbieranie, tkwi w nich potencjał. Tu można jeszcze wiele poprawić, co sprawia, że zainwestowanie w lepszą gospodarkę odpadami bio to szansa dla gmin na osiągnięcie wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.
W Polsce na terenie gmin obowiązują różne sposoby odbierania bioodpadów. Coraz więcej gmin, wraz ze wzrostem strumienia odpadów ulegających biodegradacji, a zwłaszcza ze wzrostem strumie...