Bioodpady wpisane w hierarchię postępowania z odpadami
Zwykle, gdy poruszany był temat zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych, koncentrowano się głównie na sposobach ich zbiórki oraz metodach przetwarzania. Tymczasem stanowią one surowiec dla gospodarki o obiegu zamkniętym.
Konieczność zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych, które ze względu na swoje specyficzne cechy i właściwości są materiałem uciążliwym i trudnym do przetwarzania, stanowi obecnie poważne problemy środowiskowe, techniczno-ekonomiczne oraz prawne. Z drugiej strony, ich przetwarzanie przynosi korzyści nie tylko środowiskowe i finansowe.
Duże znaczenie dla efektywności systemu zagospodarowania odpadów biodegradowalnych ma sposób ich zbiórki. Selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych jest uciążliwa, kosztowna, ale niezbędna. Statystyki pokazują, że ilość zbieranych odpadów ulegających biodegradacji rośnie w zawrotnym tempie z roku na rok. Dziś frakcja bio stanowi 36,7% masy wszystkich wytwarzanych odpadów komunalnych. Składa się na nią około 3 mln ton bioodpadów kuchennych i około 1 mln ton odpadów zielonych i ogrodowych.
Bioodpady w unijnym prawie
Przed wprowadzeniem selektywnej zbiórki bioodpadów odpady kuchenne najczęściej trafiały do pojemników na odpady zmieszane, a stamtąd głównie na składowiska. Stosowano więc metodę, która obecnie musi być mocno ograniczona ze względu na konieczność ograniczenia masy składowanych odpadów ulegających organicznemu rozkładowi, a takż...