Realizując ogólne założenia w zakresie polityki wsparcia polskiego rolnictwa, postanowiono stworzyć ułatwienie w sferze dostępu do tańszych paliw. Tego rodzaju propozycje zostały przedstawione w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Wymagania i ograniczenia
Producent rolny, aby mógł wytwarzać biopaliwa ciekłe na własne potrzeby, musi dysponować odpowiednimi urządzeniami technicznymi i obiektami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe ich wytwarzanie oraz posiadać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Ponadto wymagane jest zapewnienie, że urządzenia techniczne i obiekty budowlane przeznaczone do wytwarzania biopaliw ciekłych na własny użytek spełniają wymagania zawarte w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, sanitarnej i ochronie środowiska.
Producent rolny na własne cele może wytwarzać tylko do 100 litrów biopaliw na hektar powierzchni użytków rolnych będących w jego posiadaniu. Wytworzonego paliwa nie może zbywać na zewnątrz, czyli wprowadzać do obrotu handlowego. Aby zostać producentem rolnym w rozumieniu przepisów projektu ustawy, należy uzyskać wpis do rejestru producentów rolnych, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zdecydowanie łagodniej w ustawie potraktowane zostały wymagania jakościowe w stosunku do producentów rolnych wytwarzających biopaliwa na własne potrzeby, bowiem w tym przypadku ograniczono się jedynie do określonych parametrów w zakresie ochrony środowiska. Wymagania ...