Biopaliwa: kryteria zrównoważonego rozwoju
Dyrektywa 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych wprowadziła zestaw kryteriów, które muszą spełnić biopaliwa, by mogły być wliczane do realizacji 10% celu dla OZE w transporcie do 2020 r.
Dyrektywa wskazuje: Produkcja biopaliw powinna być zrównoważona. Dlatego też biopaliwa stosowane do celów określonych w niniejszej dyrektywie oraz biopaliwa, które korzystają z krajowych systemów wsparcia, powinny spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju. Kryteria te zostały określone w art. 17 ust. 2-6 dyrektywy 2009/28/WE i obejmują ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) w całym cyklu życia biopaliwa w stosunku do paliw konwencjonalnych oraz kryteria związane z użytkowaniem gruntów, z których pochodzą surowce przeznaczone do produkcji biopaliw.
W zakresie redukcji emisji GHG muszą zostać spełnione następujące progi:
- 35% (obecnie),
- 50% (od 1.01.2017 r.),
- 60% (od 1.01.2018 r. dla biopaliw wytworzonych w instalacjach oddanych do użytku po 1.01.2017 r.).
Biopaliwa nie mogą pochodzić z surowców uzyskanych z terenów o wysokiej wartości bioróżnorodności (lasy pierwotne i inne zalesione grunty, obszary ochrony przyrody, obszary ochrony rzadkich lub zagrożonych ekosystemów czy gatunków, obszary trawiaste) oraz terenów zasobnych w pierwiastek węgiel (np. gleby podmokłe czy stale zalesiane) i z torfowisk.
Ponadto muszą...