Sejm RP uchwalił 16 stycznia 2015 r. ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza zasadnicze zmiany w systemie wsparcia energii wytwarzanej z OZE.

Dotychczas rynek energii z OZE regulowany był ustawą Prawo energetyczne. Po zakończeniu procesu legislacyjnego w Senacie, rozpatrzeniu jego ewentualnych poprawek przez Sejm i podpisaniu przez prezydenta sektor OZE będzie miał odrębną regulację ustawową i nowe rozwiązania w zakresie wsparcia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzanych nową ustawą jest odejście od systemu świadectw pochodzenia energii na rzecz systemu aukcyjnego oraz wprowadzenie odrębnych regulacji dla mikroinstalacji w postaci możliwości rozliczania się ich właścicieli z właściwymi przedsiębiorstwami energetycznymi na zasadach net meteringu, czyli rozliczenia netto. Podczas głosowania nad ustawą posłowie uznali, że instrument net metering nie zapewni możliwości rozwoju energetyki obywatelskiej i zdecydowali także o przyjęciu tzw. poprawki prosumenckiej, dotyczącej wdrożenia, po raz pierwszy w Polsce, systemu taryf gwarantowanych (FiT) dla najmniejszych wytwórców energii z OZE ? mikroprosumentów eksploatujących najmniejsze mikroinstalacje o mocach poniżej 10 kW.

Prosumencka poprawka

Wraz z przyjęciem poprawki stworzono możliwość rozwinięcia nowego, obywatelskiego segmentu w polskiej energetyce, opartego na szeroko rozumianej i technologicznie ...