Zasadnicza część Ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy ? Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 1 stycznia br.

Kontynuując rozważania nad istotnymi elementami tytułowej noweli (opublikowanej w DzU z 26 sierpnia 2014 r. poz. 1133), zapoczątkowane dwoma poprzednimi częściami niniejszego artykułu (?Czysta Energia? 10/2014 i 11/2014), należy przejść do omówienia ostatniego etapu postępowania przetargowego o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża (lub koncesji na wydobywanie węglowodorów ze złoża), którym jest udzielenie koncesji zwycięzcy (zwycięzcom) przetargu.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazuje się, że cel nowelizacji stanowi zapewnienie narzędzi racjonalnego gospodarowania przez państwo złożami węglowodorów w skali całego kraju. Efektem tego jest m.in. wprowadzenie jednej wspólnej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie ze złoża. Przypomnijmy, że podmiot wnioskujący o udzielenie koncesji w postępowaniu kwalifikacyjnym sprawdzany jest m.in. pod kątem tego, czy posiada doświadczenie, polegające na rozpoznaniu i udokumentowaniu co najmniej jednego złoża węglowodorów lub na prowadzeniu wydobycia co najmniej przez trzy lata. Jak już wskazywaliśmy w poprzednich częściach niniejszego artykułu, organem prowadzącym postępowanie przetargowe, którego celem jest udzielenie koncesji, prowad...