Drobnoustroje od niepamiętnych czasów wykorzystywane są przez człowieka. Z zebranych i roztartych ziaren wypiekano chleb – pomagały w tym drożdże i bakterie, z miodu i różnych soków zawierających cukier przyrządzano napoje alkoholowe. Preparaty mikrobiologiczne stosowano w produkcji żywności, jeszcze zanim rozpoznano ich naturę i funkcje.

Pierwsze próby zastosowania wyizolowanych bakterii i enzymów w technologii ścieków przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w 1931 r., dodając je do osadów ściekowych. Stwierdzono wówczas, że nie miały one znaczącego wpływu na intensyfikację procesu fermentacji1.
Początkowe handlowe preparaty mikrobiologiczne nazywano „poprawiaczami biologicznymi” i stosowano je głównie w osadnikach gnilnych bądź osadnikach Imhoffa2. W 1953 r. badano wpływ dwóch handlowych biopreparatów, Enzymatic i Bionetic, na proces osadu czynnego oczyszczającego dwa rodzaje ścieków3: syntetyczne, zawierające glukozę z produkcji soku cytrynowego o stężeniu BZT5 – 1450 mg O2/L oraz miejskie, o stężeniu BZT5 – 360 mg O2/L.
Stopień rozkładu substancji organicznych w porównywalnych rodzajach ścieków był taki sam w próbkach kontrolnych i w próbkach z dodatkiem ww. biopreparatów. Jung badał 10 biopreparatów handlowych, które zalecano do utylizacji tłuszczów przez osad czynny. Składały się na nie bakterie wyselekcjonowane pod względem aktywności enz...