W pierwszej części artykułu przedstawiona została dwuwarstwowa struktura zintegrowanego sterowania hydrauliką i jakością w systemach wodociągowych (SW). Wprowadzenie takiej struktury pozwala wypełnić funkcje sterowania zintegrowanego SW i daje gwarancję ich efektywnej realizacji. Zintegrowane sterowanie SW obejmuje dwa zasadnicze aspekty: sterowanie hydrauliką i sterowanie jakością wody. Pomiędzy procesami hydrauliki i jakości wody występują interakcje, co stanowi przesłankę, by procesy te przy rozważaniu problemu sterowania SW traktować łącznie.

Łączne traktowanie procesów sterowania hydrauliką i jakością wody jest bardzo trudnym zadaniem. Skuteczne jego rozwiązanie powinno integrować wiedzę z systemów środowiskowych, technologii informacyjnych i sterowania systemami. Zasadnicze znaczenie ma przy tym zastosowanie zaawansowanych technologii sterowania. Prezentowane podejście oparte jest na zastosowaniu technologii sterowania predykcyjnego w obydwu wyodrębnionych warstwach. Jego użycie uwarunkowane jest posiadaniem efektywnych w sensie obliczeniowym modeli matematycznych.

Modele dla celów sterowania SW
W obydwu warstwach proponowanej struktury sterowania stosowane jest sterowanie predykcyjne, oparte na modelach matematycznych. Podstawą opracowania modeli dla celów sterowania są modele prognostyczne opisujące interesujące zjawiska zachodzące w sieci i obiektach systemu wodociągowego1. Model prognostyczny zwykle wykorzystywany je...