Dla poprawnej eksploatacji sieci wodociągowej podstawową kwestią jest jej szczelność oraz utrzymanie dobrej jakości transportowanej wody. Nieszczelności sieci powodowane są przez awarie. Awariami sieci nazywamy każde przerwanie ciągłości oraz uszkodzenie sieci wodociągowej, powodujące częściową lub całkowitą niezdolność do pracy tej sieci, która zapewniałaby prawidłową dostawę wody do odbiorców pod niezbędnym ciśnieniem i w odpowiedniej ilości1.

Problemy te są wynikiem działania wielu czynników, z których najważniejsze to rodzaj zastosowanego materiału oraz prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie sieci. Istotny wydaje się również wzrost awaryjności wraz z wiekiem sieci, spowodowany wyeksploatowaniem rurociągów.
Zmniejszanie strat wody wymaga znajomości ich przyczyn. Poznanie przyczyn umożliwia wybranie najwłaściwszych środków i sposobów zwalczania strat w sieci. Na podstawie dokonanej analizy przyczyn awarii można scharakteryzować specyficzne uszkodzenia, charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów materiałów, z jakich wykonana jest sieć.

Rury stalowe
Do niedawna na Śląsku w sieciach wodociągowych stosowane były głównie rury stalowe, przez co ich żywotność rzadko przekracza 10-12 lat, a awaryjność osiąga najwyższe wskaźniki. Przyczynami tego zjawiska są wzmożona agresywność korozyjna gruntu, wywołana jego nadmiernym skażeniem (np. składowiska odpadów z zakładów chemicznych, hutniczych i koksowniczych, stosowanie żużla wie...