Biosuszenie jest jedną z opcji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) i może być znaczącą konkurencją w stosunku do innych technologii przekształcania, a szczególnie składowania odpadów. Instalacje to systemy integrujące takie procesy jak klasyfikacja wielkościowa i balistyczna odpadów czy biokonwersja frakcji organicznej w warunkach tlenowych lub beztlenowych.
 
W gospodarce odpadami termin „biosuszenie” może dotyczyć zarówno reaktorów, w których zachodzą procesy biologicznego przetwarzania odpadów, jak i samych procesów przebiegających w reaktorach czy instalacji, która wyposażona jest w reaktor do biosuszenia odpadów. Termin ten zatem obejmuje kilka poziomów, począwszy od zaistniałych procesów, warunków je charakteryzujących, na logistyce funkcjonowania instalacji przetwarzania odpadów oraz zagospodarowania produktów poprocesowych kończąc.
 
Biosuszenie w pigułce
Głównym celem biosuszenia jest uzyskanie w jak najkrótszym czasie wysokojakościowego stałego paliwa zastępczego, przy udziale procesów biologicznych. Jest to osiągane poprzez zwiększenie wartości opałowej w wyniku obniżenia zawartości wody w odpadzie oraz ograniczenia pełnego rozkładu biochemicznego materii organicznej. Dodatkowo uzyskany wysuszony materiał jest łatw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?