Biurokracja służy szarej strefie
Działania Izby w 2016 r. koncentrowały się głównie na udziale w pracach legislacyjnych związanych z nowelizacją przepisów ustawowych oraz opiniowaniem projektów rozporządzeń i prezentowaniu w tym zakresie stanowisk i opinii Izby administracji rządowej na forum parlamentarnym oraz w czasie licznych konferencji, seminariów i debat.
Na swym dorocznym Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 9 grudnia 2016 r., Polska Izba Gospodarki Odpadami podsumowała mijający rok i przyjęła priorytetowe kierunki działalności. Przedstawiciele i eksperci PIGO wypowiadali się w licznych artykułach, publikacjach prasowych i internetowych, programach telewizyjnych i audycjach radiowych.
Pierwsze półrocze 2016 r. to przede wszystkim opiniowanie projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. W tym zakresie szczególne znaczenie dla sektora prywatnego rynku gospodarowania odpadami miały przepisy o tzw. zamówieniach in house. Ich wprowadzenie bez jakichkolwiek warunków, co forsowało lobby spółek samorządowych, mogło bowiem doprowadzić do likwidacji na tym rynku konkurencji i wyeliminowania prywatnych przedsiębiorców.
Możliwe zmiany jedynie przez edukację
Drugim ważnym tematem w pracach Rady Izby były konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. PIGO, w odróżnieniu od organizacji reprezentujących jednostki samorządu te...