Inżynierowie zajmujący się oczyszczaniem ścieków, w związku z obecnymi ostrymi przepisami i rosnącymi cenami wody, stanęli przed dwoma ściśle powiązanymi celami uzyskanie zerowego odpływu i recykling ścieków. Zerowy odpływ pomaga przedsiębiorstwom uniknąć ingerencji ze strony administracji zajmującej się ochroną środowiska, a recyklingowi mogą podlegać tylko oczyszczone ścieki. Osiągnięcie obu celów jest wynikiem stopnia w jakim ścieki będą oczyszczone, tym niemniej proces recyklingu, żeby został zaakceptowany przez przedsiębiorstwa, musi być ekonomicznie uzasadniony.

Inżynierowie zajmujący się ściekami w średnich i małych warsztatach lub zakładach muszą usuwać substancje organiczne, takie jak: oleje i smary, rozpuszczalniki, chłodziwa i smary płynne oraz mydła, a ponadto substancje nieorganiczne, które mają tendencję do zawierania chromianów i metali ciężkich.
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu jest miarą zawartości utlenialnych substancji organicznych i nieorganicznych zawartych w wodzie. Przepisy dotyczące zawartości oleju i smaru stałego w wodzie często są restrykcyjne. Jeżeli graniczną, dopuszczalną wartością chemicznego zapotrzebowania tlenu będzie 30 ppm, a dla tłuszczy, oleju i smarów stałych (FOG) 100 ppm, to FOG musi być zredukowane niemal do zera dla zachowania ograniczenia na chemiczne zapotrzebowanie tlenu, co jest uzyskiwane po usunięciu oleju. O ile operator oczyszczalni chce poddawać wodę recyklingowi, to FOG musi być zredukowane prawie ...