Z Henniem Besteman, Manager Sales & Marketing z przedsiębiorstwa BOA, rozmawia Ireneusz Suszyna, Sales Manager Waste Department z firmy EQUIPO.

Na początku pragnę podziękować za możliwość przeprowadzenia wywiadu. Proszę, aby w kilku zdaniach przybliżył Pan działalność firmy BOA.

BOA RECYCLING EQUIPMENT to holenderska firma, która powstał w 1956 r. Jesteśmy globalnym dostawcą maszyn służących do gospodarki odpadami, takich jak: belownice, rozdrabniacze do tektury, rozrywarki worków i beli, perforatory oraz systemy transportu, a także kompletne linie sortownicze.

Rozwiązania firmy BOA są przeznaczone dla rynków:

  • papierniczego i opakowań papierowych,
  • odpadów komunalnych,
  • odpadów przemysłowych.

Jakie są największe korzyści dla Klientów, wynikające z podjęcia współpracy z BOA, a nie z jedną z konkurencyjnych firm?

Produkty BOA znane są z solidności wykonania i zastosowania najwyższej jakości materiałów konstrukcyjnych oraz podzespołów. Kładziemy nacisk na trwałość, efektywność i niskie koszty eksploatacyjne. Pojedyncze urządzenia i instalacje BOA projektowane są zawsze z myślą o połączeniu najlepszych technologii z efektywnością pracy oraz o długiej, bezawaryjnej eksploatacji, co sprawia, że naszymi odbiorcami stały się firmy stawiające na ekonomikę produkcji.

 

Proszę o krótką prezentację wytwarzanych przez Państwa maszyn oraz ich przeznaczenia.

W zakresie pras belujących, w zależności od rodzaju materiału i profilu działalności odbiorcy, BOA oferuje prasy odcinające ? Continette II oraz Impress seria S, prasy z pojedynczą klapą wstępnego zgniotu ? Impress seria M lub prasy z dwiema klapami wstępnego zgniotu ? Impress seria D, o siłach nacisku od 43 do aż 225 ton.

Na uwagę zasługują także oferowane przez BOA rozrywarki do worków i bel, a więc urządzenia o szczególnie mocnej budowie i dużej skuteczności działania. Wyposażone w rotor z zębami rozrywającymi i regulowaną szczeliną mogą pracować z najtrudniejszymi materiałami. Maszyny te charakteryzują się dużą odpornością na zużycie, łatwością obsługi i niskimi kosztami operacyjnymi.

Aby uczynić swą ofertę kompleksową, BOA produkuje także systemy transportu powietrznego, taśmowego, w tym unikalne rozwiązanie pasa cyrkulacyjnego oraz urządzenia dedykowane dla przemysłu specjalistycznego, takie jak rozdrabniacze i gilotyny do gilz oraz tektury.

 

BOA ciągle rozwija się i udoskonala swoje produkty, co więcej niektóre z proponowanych rozwiązań są opatentowane. Czy może Pan wymienić najważniejsze z nich i powiedzieć, dlaczego są tak istotne?

Zanim wymienię nasze rozwiązania, nadmienię tylko, iż celem ich wprowadzania każdorazowo jest zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, ograniczenie przestojów produkcyjnych, jak największe zmechanizowanie produkcji, a tym samym ograniczenie do minimum potrzeby obsługi manualnej parku maszyn.

Użycie wkładek z materiału ceramicznego jako prowadnic drutu (rozwiązanie opatentowane), zamiast konwencjonalnych metalowych rolek, wydłuża czas użytkowania systemu prowadzenia drutu. Głowice igieł szyjących Ceraclean także wyposażone są we wkładki ceramiczne.

Aparat wiążący (Hydromat IV) napędzany jest hydraulicznie z wykorzystaniem monolitycznych kół zębatych do przeniesienia napędu na palce wiążące.

Dzięki temu przez cały czas eksploatacji maszyny, w odróżnieniu od rozwiązań innych producentów, nie zachodzi potrzeba regulacji momentu skręcania drutu. Przekładnie zębate zamknięte są w hermetycznej obudowie, izolującej od wpływu czynników zewnętrznych.

Zastosowanie wpustów szczelinowych (camslot) w konstrukcji ramy nośnej maszyny sprawia, że rama jest znacznie mocniejsza i odznacza się dłuższym czasem użytkowania w porównaniu do ramy wykonanej w sposób konwencjonalny.

Siłownik główny tłoka podparty jest w tylnej części na zawieszeniu Kardana oraz sferycznym w części łączenia z tłokiem prasującym. Rozwiązanie to zapewnia równomierne rozkładanie się sił podczas pracy i zapobiega zużywaniu się ścian komory zgniotu oraz utracie energii przeznaczonej na prasowanie.

Zastosowanie elektronicznego ciągłego pomiaru położenia tłoka pozwala na określenie jego pozycji w każdym momencie pracy, a nie tylko w skrajnych położeniach. To rozwiązanie daje więcej możliwości niż konwencjonalne czujniki końcowe. Jeżeli klapa wstępnego zgniotu nie domyka się z powodu przeładowania, tłok przesuwa materiał na określoną odległość przy otwartej klapie. Wówczas klapa zamyka się przy cofaniu tłoka, co rozwiązuje problem bez ingerencji operatora.

Układ hydrauliczny jest sterowany za pośrednictwem zaworów kartridżowych, których technologia zapewnia większą wydajność niż w przypadku zaworów konwencjonalnych, dzięki lepszemu przepływu oleju hydraulicznego, co skutkuje mniejszym nagrzewaniem się oleju.

Ekran dotykowy z innowacyjnym sterowaniem elektronicznym PLC daje możliwość zaprogramowania wielu różnych trybów pracy dla różnych materiałów. Zmiana trybu na inny rodzaj materiału (np. z papieru na plastik) następuje przez wybranie odpowiedniego materiału na ekranie dotykowym. Maszyna automatycznie włączy najlepsze ustawienia parametrów pracy dla tego materiału. Nie ma potrzeby ręcznego zmieniania jakichkolwiek ustawień, co skutkuje zwiększeniem efektywności i oszczędnością czasu w porównaniu z ręczną zmianą ustawień.

Komora zgniotu ? ma większą pojemność, a zasięg tłoka jest dłuższy niż w prasach innych producentów (2200 mm zamiast 1800 mm), co powoduje, że w każdym cyklu tłoczenia prasowana jest większa ilość materiału.

EQUIPO
ul. Karolewska 38/40, 90-561 Łódź
tel.: 0048 42 235 28 33
fax: 0048 42 235 28 24
[email protected]
www.equipo-solutions.pl