Brakuje blisko 100 mld zł na inwestycje
Mimo oficjalnego zakończenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych w 2015 r., MGMiŻŚ planuje szóstą już aktualizację tego programu w celu jego zakończenia w latach 2021-2027. Na dokończenie inwestycji w gospodarce wod-kan brakuje prawie 100 mld zł.
Obecny stan gospodarki ściekowej terenów niezurbanizowanych Polski wynika z działań podejmowanych w latach ubiegłych. ? Wprawdzie na obszarach wiejskich pod koniec 2018 r. znajdowało się blisko 60% sieci kanalizacyjnej, ale do tej sieci było podłączonych tylko ok. 40% budynków mieszkalnych. System kanalizacyjny uzupełniają ponad 2 mln zbiorników bezodpływowych i ponad 200 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków. Stwarza to problemy zarówno z eksploatacją tych obiektów, dowożeniem tzw. nieczystości ciekłych i osadów ściekowych do większych oczyszczalni ścieków, jak i problemy z eksploatacją zbiorczych oczyszczalni ? wyjaśnia prof. Ryszard Błażejewski z UP w Poznaniu.
Unijne i polskie prawo nie pozwala na tworzenie aglomeracji poniżej równoważnej liczby mieszkańców równej 2000, zatem wszystkie aglomeracje poniżej tej wartości będą zlikwidowane do końca października br.
Przed gospodarką ściekową na terenach niezurbanizowanych stoi szereg wyzwań. Eksperci będą o nich dyskutować podczas szkolenia organizowanego przez miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja? 26 listopada w Poznaniu.