Bratysławski ogród barokowy w nowej odsłonie
Zamek w Bratysławie, dzięki prowadzonym pracom rekonstrukcyjnym, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców miasta i turystów. Przez długi czas prace skupiały się na samym budynku. Nie zapomniano jednak o zielonej przestrzeni wokół.
Nowa odsłona bratysławskich ogrodów jest doskonałym dowodem na to, jak można pogodzić ochronę wartości historycznych z potrzebami współczesnych użytkowników.
Ogrody z czasów Marii Teresy
Historia wzgórza zamkowego sięga czasów starożytnych, kiedy to na tym terenie znajdował się zespół budowli warownych. Dopiero w X wieku wzniesiono zamek, przekształcony w fortecę obronną w wieku XV. Obszar ogrodu przez wiele lat służył jako plac ćwiczeń żołnierzy skoszarowanych w pobliskich budynkach. Pomysłodawczynią budowy ogrodu na północnym tarasie była królowa Maria Teresa. We wrześniu 1741 r. prace projektowe rozpoczął Anton Zinner. Dwa lata później ukończono ogród w stylu barokowym. Geometryczny układ podzielono na dwa tarasy ? górny i dolny, całość natomiast otoczono murem obrośniętym od wewnątrz zielenią pnącą.
W drugiej połowie XVIII w. Maria Teresa postanowiła zmodyfikować ten zielony zakątek. Nowy program opierał się na przykładach płynących z francuskich założeń parkowych. Tym razem, zgodnie z projektem Franza Antona Hillebrandta, ogród został podzielony na cztery tarasy. Największa różnica wysokości była między pierwszym a drugim tarasem. Do pokon...